Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasar Ferit'in cenazes Gülsuyu'na gidiyor

03.10.2013 11:10
Maltepe Gülsuyu'nda uyuşturucu çetelerine karşı yürüyüşte yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik'in cenazesi defnedilemiyor.

MALTEPE Gülsuyu'ndaki yürüyüşte öldürülen Hasan Ferit Gedik’in cenazesi 3 gündür Armutlu Mahallesi’nde bekletiliyor. Çünkü gencin ailesi çocuklarının cenazesini önce Gülsuyu’na götürmek istiyor, ardından da Gazi’de toprağa vermek... Ancak polis üç gündür cenazenin Gülsuyu mahallesine görülmesine izin vermiyordu.

Bu sabah girişimler karşılık verdi. Hasan Ferit'in cenazesi anma için Gülsuyu Mahallesi'ne götürülecek, ardından da defnedilecek.

Maltepe Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çetelerini protesto yürüyüşü sırasında açılan ateş sonucu 6 kurşunla hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in cenazesi 3 gündür defnedilemiyor. 21 yaşındaki Gedik’in cenazesi Armutlu mahallesindeki cemevinin gasilhalesinde bekletiliyor. Gedik Ailesi ve Halk Cephesi, genç için önce Armutlu’da ardından öldürüldüğü Gülsuyu’nda tören düzenleneceğini daha sonra Gazi Mezarlığı’nda defnedileceğini açıkladı. Ancak polis Gülsuyu’nda tören düzenlenmesine izin vermedi. Polisin tavrı üçüncü günde de devam ederken Armutlu, Gülsuyu ve Gazi mahalleleri polis tarafından abluka altına alındı. Halk Cephesi üyeleri de Armutlu mahallesinin çıkışında ateş yakarak nöbet tutmaya devam etti.

‘BU İNANCIMIZ GEREĞİDİR’                           

Hasan Ferit’in dedesi Mustafa Meray dün,“Hasan’ın dedesi olarak, bir halk, bir Alevi olarak bizim örf ve âdetlerimizin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Biz anma törenini mutlaka orada yapmalıyız. Bu bizim dini inancımızın gereğidir. Onu ben büyüttüm, hiçbir kötülüğünü görmedim. Tüm insanlarımızın ona sahip çıkmasını onun bir güneş olduğunu bilmesini istiyorum” diye konuştu.

VEKİLLER DEVREYE GİRDİ

CHP’li milletvekilleri İlhan Cihaner, Melda Onur ve Hüseyin Aygün ile BDP’li Sabahat Tuncel de dün Gedik Ailesini ziyaret etti. Vekiller yaşananlardan hükümeti sorumlu tuttu. Cenazeyi bekletmenin sağ veya sol görüş fark etmeksizin dinde yeri olmadığını söyleyen Melda Onur, “Sadece minik bir anma. Bu anmayı bu kadar kışkırtmasalar, olay bu kadar büyümeyecek” dedi. Günboyu süren polis ve aile arasındaki görüşmelerde vekiller de arabuluculuk yapmaya çalıştı. Milletvekilleri yetkililere ulaştı ancak sonuç elde edemediler.

DEDE VALİYLE GÖRÜŞTÜ

Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Meray ve beraberindekiler de çözüm için akşama doğru İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından Meray “Biz ‘Cenazemizi Gülsuyu’na götüreceğiz’ dedik. Bize olumlu yanıt vermediler. Olumsuz cevap verdiler. Ama o bizim sorunumuz değil onların sorunu. Biz bildiğimizi yapacağız. Cenazemizi barikatlar kalktıktan sonra kaldıracağız. Gülsuyu’na götüreceğiz. Ondan sonra Gazi Mezarlığı’nda defnedeceğiz” diye kararlılıklarını tekrar vurguladı. Görüşmenin ardından polisin önlemi, ailenin de cenazeyi oğullarının öldüğü yere götürüp helallik alma isteği sürdü.

KRİZ ÇÖZÜLDÜ ANMA 13.00'DE

Bugün sabah saatlerinde ise tüm girişimler karşılık verdi. Polis mahalle girişindeki barikatları kaldırdı. Cenaze Hasan Ferit'in vurulduğu Gülsuyu Mahallesi'ne götürülecek. Hasan Ferit için saat 12.00'de Armutlu Mahallesi'nde tören düzenlenecek ardından da saat 13.00'te Gülsuyu Mahallesi'ne doğru yürüyüş başlatılacak.INTERNETHABER

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri