Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasat Zamanı

06.09.2013 23:39
Milat’a konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bunun Türkiye’ye getirisi muhteşem olur” dedi.

KENAN ADEM KIZILAĞIL / ANKARA

Fotoğraf: ABDULMUTTALİP ILGAZ

 

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yeni projelerini Milat’a anlattı, çözüm süreci hakkında da önemli tespitlerde bulundu. “Bir taraftan Türkiye’yi büyütürken, diğer taraftan bölgelerarası dengesizliği azaltma gayreti içerisindeyiz” diyen Bakan Yılmaz, “Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bunun Türkiye’ye getirisi muhteşem olur” şeklinde konuştu.

İşte o söyleşi:

 

 

-10. Kalkınma Planı tartışılıyor… Bu kalkınma planı neler getiriyor?

10. Kalkınma planı bizim 2023 vizyonumuzun 2014 – 2018 dönemini kapsayan ilk 5 yıllık kalkınma planı olarak geçiyor. İki yıl üzerinde çalıştık, ince eleyip sık dokuduk. Merkezde özel ihtisas komisyonları kurduk. Yaşlanmadan - enerjiye, eğitimden – sağlığa birçok alanda uzman kadrolar ile kamu kurumlarını bir araya getirerek, ihtisas raporları oluşturduk. Bir taraftan da ilk defa planlama tarihinde yerele indik. Yani 26 Kalkınma Ajansıyla Türkiye’nin dört bir yanından geleceğe dair çözümler önerileri aldık. Bütün bunları model çalışmalarımızla birleştirdik. Hükümetimiz onayladıktan sonra da mecliste tartışıldı ve kabul edildi. Gelecek yıldan itibaren yürürlüğe girecek kalkınma planın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

EKONOMİDE BÜYÜK HEDEF

-Ana strateji nedir?

Kalkınma stratejimizi dört eksen üzerine kurduk. Öncelikle insan odaklı bir şekilde temellendirdik. Geçmiş dönemlerde yapılan planlamalarda ilk bölüm/ eksen ekonomi ile başladı. İlk defa bu planda birinci ekseni sosyal konulara ayırdık. ‘Nitelikli insan, güçlü toplum’ başlığı altında oluşan bölümün altında eğitim, sağlık, kültür konularını işledik.

İkinci eksende ekonomiyi işledik. Buradaki ana konumuz ‘yenilikçi, rekabetçi’ bir ekonomi oluşturmak. Türkiye ekonomide belli bir seviyeye geldi. 2002’de 3 bin 500 dolar olan milli gelirimiz, geçen yıl 10 bin 500 doları geçti. Bu rakamı, 2018 için 16 bin dolara, 2023’te 25 bin dolara çıkarmak hedefimiz var. GSYH, 2002’de 230 milyar dolardı, geçen yıl 786 milyar dolara yükseldi. 2018’de 1,3 trilyon doları hedeflerken,  2023’te ise 2 trilyon dolar olmasını planlıyoruz.  İhracatımız 10 yıl önce 36 milyar dolardı, geçen sene bu rakam 152 buçuk milyar dolar oldu. 2018’de 277 milyar dolara, 2023’te ise 500 milyara ulaşma hedefini önümüze koyduk. Bu hedeflere giden stratejilerimizi belirledik. En önemlisi teknolojide daha ileri giden bir Türkiye istiyoruz. Bilgiyi daha fazla katma değere dönüştüren, daha fazla yenilik yapan bir Türkiye için yola devam ediyoruz. Dolayısıyla üniversite – sanayi işbirliği, ARGE teknoloji politikaları ve alt yapı çalışmaları adı altında bu konuyu ele aldık.

GELECEK KUŞAKLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Kalkınma planının üçüncü eksenin de mekânsal boyutu işliyoruz. Bir taraftan Türkiye’yi büyütürken, diğer taraftan bölgelerarası dengesizliği azaltma gayreti içerisindeyiz. Ayrıca şehirleşmeyle ilgili politikalarımızı bu bölümde ele aldık. Çünkü artık bugün ki dünyada hangi ülke daha yaşanabilir alanlar sunarsa o ülke yarışta öne çıkacak. Trafik meselesi, kültürel sanatsal hayat, çevre ve temizlik gibi konuları işledik. Türkiye’de afete karşı dayanıklı yaşanabilir şehirler oluşturmak istiyoruz. Gelecek kuşaklara aktarılacak bir Türkiye’nin oluşması için kalkınma planımızı hazırladık.

YÖNETİMLER GEÇİCİ HALKLAR KALICI

Son olarak dördüncü eksen de ise ‘Uluslararası Kalkınma İşbirliği’ni hazırladık. Türkiye çevresindeki ülkelerden bağımsız bir ülke değil. Bu kapsamda Türkiye kalkınırken çevresindeki ülkelerle daha fazla ilişki içinde olarak; alışveriş, kültürel etkileşim içinde olmak durumunda… Şuanda bölgemizde siyasi bir karmaşa ortamı olsa da sonuçta ‘yönetimler geçici halklar ise kalıcı’ olur. Türkiye’nin halklarla iyi bir ilişkisi var. Bunun orta ve uzun vadede getirisini göreceğiz. Diğer yandan Türkiye’nin kalkınma tecrübesi çok güçlü. Demokrasi ile ekonomiyi bir arada götürerek, reformlar yapabilmiş bir ülkeyiz. İşte bu tecrübelerini çevremize yayarak, işbirliği içinde kalkınmamızı daha ileriye taşımak istiyoruz. Uygulanma boyutunu gerçekleştirmek için 25 tane program belirledik. Türkiye’nin önümüzdeki dönemler içerisinde somut adımlar atması gereken kritik alanlar bulunuyor. Bunlarında altını eylem planları ile dolduruyoruz. Kim ne yapacak? Hangi kurum neyi üstlenecek? Bunları da belirleyeceğiz. Planın sağlıklı işlemesi için gereken çalışmaları yürüteceğiz… Bu plan ülkemiz gelecek yol haritası olacak, Türkiye’nin bunu sahiplenmesi çok önemli.

TÜRKİYE LİG ATLADI

-Plan çerçevesinde hedefler tutarsa yansıması nasıl olur?

Uluslararası bir sınıflandırma kriteri bulunuyor, Gayri Safi Milli Hâsılası (GSMH) 3 bin doların altındaki ülkeler düşük gelirli sayılıyor. Bunun yanında orta gelirli ülkeler sınıfı var. Bir diğer adımda ise yüksek gelirli ülkeler sınıfı bulunuyor. GSMH’si 13 bin doların üzerinde olan ülkeler yüksek gelirli olarak sınıflandırıyor. Türkiye orta gelirin tepelerinde yer alıyor. Biz bu beş yıllık planla orta seviyeyi geçip, Türkiye’yi orta gelir liginden, yüksek gelir ligine taşımak istiyoruz. Orta gelir tuzağına düşmeden, reformlara devam ederek üst gelir liginde tutunmak istiyoruz. Bu yönde çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

YOKSULLUK İLE MÜCADELE

Sosyal açıdan da ülkelerin bir nispi yoksulluk, bir de mutlak yoksulluğu vardır. Nispi yoksulluk azaltılır ama yok edilmez. Gelişmiş ülkelerde genelde nispi yoksulluk vardır. Ancak geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerde ise mutlak yoksulluk yoğunlukta olduğu görülür.  Türkiye’de de 10 yıl önce mutlak yoksulluk çok geniş bir kitleyi kapsıyordu. 10 yıl önce toplam nüfusumuz 66 milyon civarındayken, yüzde 30 yani 20 milyondan fazla insanımız mutlak yoksulluk sınırının altındaydı. En son elimize geçen ölçüme göre nüfusumuz 10 milyon kişi armasına rağmen yüzde 30’luk oran yüzde 2,8’e kadar gerileyerek 20 milyon civarına düştü. Biz bu rakamı sıfırlamak istiyoruz. Bu rakamı sıfırladıktan sonra Türkiye artık mutlak yoksullukla değil nispi yoksullukla uğraşacak.

ÖNCE HUZUR

-Diğer bir taraftan çözüm süreci de devam ediyor… Bölgede yaşayan insanlar gidişattan memnun, çözüm süreci başarıya ulaşırsa bunun Türkiye’ye yansıması nasıl olur?

Çözüm süreci başarıya ulaşırsa bunun Türkiye’ye getirisi muhteşem olur. 40 yıllık bir çatışma ortamında kalan bölgenin ekonomisi adeta nadasa bırakılmış durumda. Kullanılmamış ciddi bir potansiyel var. Kamu olarak yatırımlar yapıyoruz ancak yeterli olmuyor. Kamu yatırımlarını özel yatırımlarla desteklemek gerekiyor. Bu da doğal olarak huzur ortamının olmasını zorunlu kılıyor. Huzur olmazsa özel sektörü harekete geçirmek mümkün değil. Ayrıca huzurun olmadığı yere nitelikli insan da gitmiyor. Bu 10 yıllık dönemde komu yatırımlarını yüksek seviyelerde yaptık. Eğitim, sağlık, kültür alanında yatırımlar devam ediyor. Artık her ilde üniversite var. Fiziki alt yapı çalışmaları yapıldı, bunlar sürüyor. Kamu olarak yapılması gerekenleri yaptık. Çözüm süreci ile ‘alt yapı, teşvik ve huzur’ bir araya gelecek. Bölge ciddi bir ivme kazanacak. Bu bölgeler Türkiye’ye yük değil katkı sunacak. Dolayısıyla çözüm sürecinin başarıya ulaşması Türkiye’nin geleceği için çok önemli.

YENİ PROJELER YOLDA

-GAP, DAP, KOP ve DOKAP hakkında bir değerlendirme yaparsanız neler söylersiniz?

Türkiye’nin genel bir ortalaması var, bu ortalamanın altında kalan dört tane geniş bölge bulunuyor. DAP 14 ilden oluşan bir bölgeyi, GAP 9 ili, DOKAP 8 ili, KOP ise 4 ili kapsıyor. Bu bölgeleri Türkiye ortalamasına yaklaştırmak için özel programlar yapıyoruz. Bir yandan Türkiye’yi büyütürken, diğer yandan ortalamanın altındaki bölgeleri ortalamaya yaklaştırmak istiyoruz. Ulusal Düzeyde Bölgesel Kalkınma Stratejisi dediğimiz bir strateji hazırlıyoruz. Kalkınmaya ilişkin neler yapacağımız bu eylem planları ile ortaya koyuyoruz. Bölgelerin kalkınmışlık seviyelerini, refahını artırmak için bu projeler çok önemli. Yatırımlar, bitsin diyenlere rağmen devam ediyor. Üniversitelerimize çok yatırım yaptık artık bunların meyvelerini toplamak istiyoruz. Vatandaşlarımızın geleceğe sağlam adımlarla yürümesi için çalışmalar yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz

Bu haber toplam 1870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri