Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haşim'den ilk açıklama geldi!

10.02.2015 11:37
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yeni AYM başkanının seçilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bugün itibarıyla emeklilik kararı aldığını ve dilekçesini gönderdiğini belirterek "Ve artık emekliyim" ifadesini kullandı. Haşim Kılıç'ın görev süresinin Mart'ta dolmasına rağmen, bugün emeklilik kararı alması sürpriz olarak algılandı. 

İşte Kılıç'ın açıklamasından satır başları:

-Yasa gereği seçimden 1 hafta önce arkadaşlarımıza bildirmemiz gerekiyor. Erteleme kararı benim kararım değil. Adaylarım kulis çalışmaları için benden süre istedi. Buna farklı anlamlar yüklemeye gerek yok. Dışarıdan konuşulanları ciddiye almıyorum. Bunların üzerinde çok durmayacağım. Hiçbir zaman gizli bir ajandam olmadı. 

-25 yıl boyunca hep açık yüreklilikte konuştum. 

-AYM Yasaklayıcı anlayışından arındı, özgürlükçü bir AYM var artık. AYM aldığı kararlarla haklı övgüyü hak etmiştir. 

-Anayasa Mahkemesi artık bir temel hak ve özgürlükler mahkemesidir. 

HAŞİM KILIÇ: YILMADIM

-Her iktidar döneminde linç edilmekten kendimi alamadım. Bugün de çok büyük eleştiriler ve saldırılar karşısında kaldım, yılmadım. Ama şunu belirteyim, eleştiri ve saldırılardan yılmadım. Temel haklara yapılmış saldırı insan onuruna yapılmış saldırıdır. 

"KİM ALINIRSA ALINSIN"

- Bundan kim alınırsa alınsın emekli olduktan sonra da doğru ve yanlışı söylemeye devam edeceğim. İfade özgürlüğü kapsamında bana yapılmış olan eleştirileri de bu çerçevede değerlendirdim. Mümkün olduğu sürece de bunlara cevap vermemeye çalıştım.

HAŞİM KILIÇ'TAN ERKEN EMEKLİLİK KARARI

-Seçilmiş arkadaşımın rahat çalışması adına emeklilik kararı aldım. Bu nefes bu tende kaldığı sürece özgürlük mücadelem devam edecektir. Sorunları demokratik ortamda konuşabilmeliyiz. 

-Böyle bir yargı ile devam edemeyiz. En ücra yerde hakimin siyasi görüşünü herkes biliyor. Yargı böyle devam edemez, intikam aracı değildir. 

-Çözüm bulamazsak her seçim yargıçlar arasındaki ilişkiyi zedelemektedir. Yargıda seçimler çürümelere neden olan sonuçlar doğurmaktadır.

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri