Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haşmet Babaoğlu'nun Türk dış politikası analizi

15.09.2016 11:47
Hep aynı ve yıllanmış hikâye... Aynı yakınma, aynı sızlanma... Batı'ya kendimizi anlatamıyoruz. Kendimizi geçtik, derdimizi anlatamıyoruz.

Gerek PKK terör örgütü ile mücadele, gerek darbeye yeltenen FETÖ ve gerekse bir başka terör örgütü IŞİD'le mücadele.. Türkiye'nin terörle mücadelesinde karşılaştığı engellerden biri de Batı'ya bir türlü kendisini, mücadelesini anlatamamak.

DIŞİŞLERİNDE NE YAPMALIYIZ

Özellikle Avrupa Birliği yöneticileri ve bu ülkelerin medyası Türkiye'ye karşı amansız bir mücadeleye girişmişken Türk dışişlerinin de sürekli onlara "kendini anlatmaya çalışması", yıllardır oynanan bir sahnenin tekrarı gibi. Peki ne yapmalı..

SON AYLARIN EN İYİ ANALİZİ

Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu işte bu 'ne yapmalı' sorusuna cevap veriyor. Babaoğlu bugünkü yazısında Türkiye'nin Batı'yla olan ilişkisinde problemli dışişlerine değiniyor, dış politikamıza şekil veren dışişleri bürokratlarının neyi yapmaları ve yapmamaları gerektiğini açık açık söylüyor.

İşte Babaoğlu'nun, son aylarda yapılan en iyi analizlerden birini içeren o yazısı:

15 Temmuz'dan sonra Batı dünyası halkın değil, darbecilerin akıbetini merak ediyorsa dertlenmemek mümkün mü? Tamam da... Ne yapmalı?

DIŞİŞLERİ BÜROKRASİSİ KÖKÜNDEN PROBLEM

Basit diplomatik tepkiler konusunda dökülüyoruz. Dışişleri bürokrasimiz kökünden problem. İstisnaları bir yana bırakırsak, Batı'ya bizi anlatmak üzere değil, Batı'yı çevrelerine ballandırarak anlatmak üzere yetişmiş bir yığın görevliden söz ediyoruz.

ONLARINKİNİ DEĞİL, KENDİ BİLDİĞİMİZİ OKUYALIM

Belki burun kıvıracaksınız ama cevabım şu: Beklenenin tam tersini yapmalı! Sizinle konuşmayıp yoluna gideni tutup yakalar ve "ne oldu anlatsana!" diye zorlarsınız ya, o durumda hiç kuşkunuz olmasın, Batı da böyle yapacaktır. (Rusya ile tekrar anlaşınca Batı'nın dikkati neden üzerimizde toplandı, dili neden değişiverdi sanıyorsunuz?) Yani onlarınkini değil, bildiğimizi okuyalım. O zaman bizim ne "okuduğumuzu" merak edeceklerdir. Derdimiz algı kampanyasıysa, bu da öyle.

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri