Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hava Harekatında İkinci Dalga Sahurda

18.08.2011 13:11
Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK kamplarına yönelik hava harekatının ikinci dalgası sahur saatlerinde gerçekleşti.

Diyarbakır 2. Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan saat 02.45 sıralarında havalanan 6 adet F-16 savaş uçağı, Kandil ve Zap bölgelerine bomba yağdırdı.

Öte yandan, Türkiye-Irak sınırının sıfır noktasında güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler eresında çatışma yaşandığı belirtiliyor.

İLK BOMBARDIMAN DÜN AKŞAM SAATLERİNDE YAPILDI

Dün gece, Irak'ın kuzeyindeki Kandil dağında bulunan terör örgütüne ait hedeflere hava harekatı düzenlendi.

Diyarbakır'daki 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssünde akşam saatlerinde olağanüstü hareketlilik yaşandı.

Alınan bilgiye göre, saat 20.30 sıralarında 8. Ana Jet Üssünden ikişerli gruplar halinde çok sayıda gece görüş sistemine sahip F-16 savaş uçağı kalkış yaptı.

Uçakların kalkışı sırasında askeri havaalanı bölgesinde yaşanan hareketlilik dikkati çekti.

Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Irak'ın kuzeyindeki Kandil dağındaki çeşitli hedeflere yapılan operasyon sonrasında, uçaklar 8. Ana Jet Üssüne döndü.

BAŞBAKAN ERDOĞAN "SABRIMIZ TÜKENDİ" DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sabrımızın, sözün bittiği yerdeyiz. Ramazan ile ilgili sabrımız bitmiştir. Bundan sonrası konuşulmaz, uygulanır. Artık her şeyi olunca göreceğiz" açıklamasının ardından Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK'nın kamplarına düzenlenen hava harekatına Malatya 7'inci Ana Jet Üssü'nden 14 savaş uçağının katıldığı bildirildi.

Son olarak Hakkari'nin Çukurca ilçesinde gelen 10'un üzerindeki şehit haberi üzerine gece Karargahı Diyarbakır'da bulunan 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığına bağlı Malatya 7'nci Ana Jet Üssü ile Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssü'nden kalkan savaş uçaklarının sorunsuz bir şekilde üslerine geri döndükleri öğrenildi.

Kuzey Irak'taki bombardımana Malatya 7'inci Ana Jet Üssü'nden kalkan savaş uçağının 14 olduğu öğrenildi.

KAHRAMANLAR ÜSSÜ'NDE BOMBARDIMAN SONRASI SESSİZLİK

Daha önceki sınır ötesi harekatlardaki başarılarından dolayı "Kahramanlar Üssü" olarak madalya ile ödüllendirilen Malatya'daki 7'inci Ana Üssü'nde harekat sonrasında sessizlik hakim olduğu görüldü.

Bu arada, şehir haberlerinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sabrımızın, sözün bittiği yerdeyiz. Ramazan ile ilgili sabrımız bitmiştir. Bundan sonrası konuşulmaz, uygulanır. Artık her şeyi olunca göreceğiz" şeklindeki açıklaması sonrasında gerçekleşen hava harekatının ardından yeni askeri tedbir ve uygulamaların başlatılacağı ihtimalini de yükseltti.

DERECİK TABURUNDAN TOP ATEŞİ AÇILDI

Türk savaş uçakları, Irak'ın kuzeyindeki Zap ve Kandil bölgelerini bombalarken, terör örgütünün sınır hattındaki kampları top ve obüslerle ateş altına alındı. Edinilen bilgilere göre, terör örgütü PKK'nın Balkayalar ile Hakurk'ta bulunan unsurları, Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Taburu'ndan top atışına tutuldu.

 

Bu haber toplam 1968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri