Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Havaalanı saldırısına 13 gözaltı

30.06.2016 15:09
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin kentteki 16 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi, 3'ü yabancı uyruklu 13 kişi gözaltına alındı

3 canlı bombayla 42 kişinin hayaıtnı kaybettiği İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırı sonrası IŞİD'e İstanbul'da operasyon yapıldı.  İstanbul'daki 16 adrese eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda 3'ü yabancı uyruklu 13 kişi gözaltına alındı.

Operasyon yapılan ilçelerden biri de Başakşehir'di. İl Emniyet Müdürlüğü Vatan yerleşkesinden konvoy halinde çıkan polisler Kayaşehir'de bulunan bir siteye geldi.

Özel Harekât polislerinin öncülüğünde önceden belirlenen bir adrese giren ekipler, içeride arama yaptı.

Pendik'te de önceden belirlenen bir adrese operasyon yapıldı. Şıhlı Mahallesi'ndeki adrese Özel Harekat polisleri desteğinde giren ekipler evde arama yaptı. Aramanın ardından evdeki bir şüpheli gözaltına alındı.

İZMİR'DE 9 GÖZALTI

İzmir'deki IŞİD operasyonunda da 9 kişi gözaltına alındı. Sabah erken saatlerde Konak, Buca, Karabağlar ve Bornova'da 200 polisin katılımıyla yapılan operasyon yapılan adreslerde örgütsel doküman ve 3 av tüfeği ele geçirildi, dijital veriler bulundu. 

'SURİYELİ İRTİBATLI OLDUKLARI İDDİASI'

Anadolu Ajansı'nın haberinde gözaltına alınan zanlıların, Suriye'deki IŞİD mensuplarıyla irtibat halinde olduğu, örgütün amaç ve çıkarları doğrultusunda İzmir'de faaliyetlerde bulundukları, örgüte maddi kaynak sağlamak, eleman kazandırmak için çalıştıkları ve lojistik destek sağladıkları iddiasına yer verildi. 

İstanbul Atatürk Havaalanı'nda önceki gün düzenlenen saldırıda 42 kişi hayatını kaybetmiş, Başbakan Binali Yıldırım, saldırıyı düzenleyen örgütle ilgili olarak "Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitlerde emareler IŞİD'i işaret etmekle beraber bu konuda çalışmalar halen devam etmektedir" demişti. 

NE OLMUŞTU?

28 Haziran'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na düzenlenen saldırıda 42 kişi ölmüştü. Başbakan Binali Yıldırım saldırının sorumluları hakkında, “Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitlerde emareler IŞİD'i işaret etmekle beraber bu konuda çalışmalar halen devam etmektedir” demişti. Ölenlerden 5'i Suudi, 2'si Irak, 1'i Tunus, 1'i Özbekistan, 1'i Çin (Doğu Türkistan), 1'i İran, 1'i Ukrayna, 1'i de Ürdün vatandaşı. Bunlardan 3'ü çifte vatandaştı.

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri