Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayal'in babasından şaşırtan iddia!

15.11.2011 11:57
Dink suikastinin kilit isimlerinden Yasin Hayal’in babası gazetecilere konuştu...
Dink suikastinin kilit isimlerinden Yasin Hayal’in mahkemede söz verilmeyen babası gazetecilere konuştu: Cinayetten sonra devlet yetkilileri beni arayıp ‘hayırlı evlat yetiştirmişsin’ diye tebrik etti.

Katledilen gazeteciHrant Dinkdavasının tutuklu sanıklarından Yasin Hayal’in babası Bahattin Hayal cinayet sonrası devlet yetkililerinin kendisini arayarak “Hayırlı evlat yetiştirmişsin, tebrik ederiz” dediklerini aktardı.

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan baba Hayal, bu ifadeleri Trabzon’daki savcılara anlattığını ancak onlardan ifadesini değiştirmesi yönünde baskı gördüğünü iddia etti.

Hayal’in cezai ehliyeti tam

İstanbul 14. Ağır Mahkemesi’nde, devam eden Hrant Dink davasının 21. duruşmasında Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz tutuklu sanık Yasin Hayal’inAdli Tıp Kurumu4. İhtisas Dairesi’nden gelen sağlık raporunu okudu. Hayal’in cezai ehliyetinin tam olduğuna dair görüş verildiği kaydedildi.

Duruşma salonunda konuşmak istemesine rağmen mahkeme tarafından talebi reddedilen Yasin Hayal’ın babası Bahattin Hayal adliye koridorunda basın mensuplarına çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İfade için tehdit edildim

Bahattin Hayal, ifadesini değiştirmesi için Trabzon’daki iki savcının kendisini tehdit ettiğini iddia etti. Dink cinayetinden sonra emniyette bir görüşme yaptığını, oğlunun önemli işler yaptığını, devlet için çalıştığını söylediklerini aktaran Hayal, bu ifadelerden rahatsız olan iki savcının kendisini ifadesini değiştirmeye zorladığını iddia etti. Hayal, “Bu savcılar eğer ifademi değiştirmezsem başıma kötü şeyler geleceğini söylediler” dedi. Bahattin Hayal, ismini vermediği bir devlet görevlisinin ise cinayetten sonra kendisini kutladığını, “Vatana millete hayırlı bir evlat yetiştirmişsin” diye kendisini tebrik ettiğini belirtti.

Dink, Ermeniler’in Atatürk’ü

Trabzon Emniyeti Terörle Mücadelede görevli Yahya Öztürk’e ifade verirken de kendisine “Biz devlet ve milletimiz için çalışıyoruz. Yasin de bunlardan biridir. Devlete çalışanlardan. Yasin çok yakın bir zamanda çıkacaktır. Yasin gibilere bu devlete ihtiyacı var” dediğini anlattı. Hayal şöyle konuştu: “Aradan 5-6 ay geçti Ali Can savcı çağırdı beni ‘bu ifadeyi değiştiriyor musun’ dedi. ‘Hayır’ dedim. Beni tehdit etti. Yasin, Hrant Dink’i tanımaz Erhan bilgisayardan çıkartmış göstermiş. Ermeniler’in Atatürk’ü bu demiş.”

Örgütün Trabzon yapılanmasında ısrarlı

Duruşmada Savcı Hikmet Usta, bir önceki duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaasını aynen tekrar ettiğini belirtti. Mütalaasında suikastın arkasında Ergenekon’un Trabzon yapılanması olduğuna vurgu yapan Usta, “Devletimize güvenmek zorundayız. Devletimiz hasım olarak ilan edilemez. Karanlık noktalar aydınlatılacaktır. Hakikat asla gizlenemeyecek bir gerçektir” dedi. Savcının ardından müdahil avukat Bahri Belen, daha önceki celse duruşma salonunu terk etmeleriyle ilgili tavırlarının savcıya yönelik olmadığını belirterek “Devlet gökten zembille inen soyut bir varlık değildir. Devlet yurttaşlarının adil yargılama hakkı, düşünce hakkı gibi haklarını güvence altına aldığında hukuk devletidir. Devlet bunları koruyamadığı için meşrutiyeti yoktur” dedi.

Hakikati beklemek üzücü

Savcının “hakikat asla gizlenemez” sözlerini hatırlatan müdahil avukat Fethiye Çetin ise, “Hakikatleri bir bir ortaya çıkaracak yargıdır, mahkemedir. Soruşturmayı başlatacak da savcılıktır. Hala ‘bekleyin, hakikat bir gün ortaya çıkacak’ denmesi elbette üzücüdür” şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Yasin Hayal’in avukatı Eda Salman, mütalaada yapılanErgenekonvurgusuna değinerek “Ergenekon davasının görüldüğü mahkemenin 41. duruşmada aldığı kararla, Ergenekon’dan ‘iddia olunan Ergenekon örgütü’ diye bahsediliyor. Varlığı hala tartışılan bir örgütten bahsedilmesi durumunda savcının mütalaasını geri çekmesi gerekiyor. Savcı ya bu davanın Ergenekon ile birleştirilmesi yönünde mütalaa vermeli ya da Ergenekon vurgusu çıkarılarak bağımsız bir yargının yapılmasını talep ediyoruz “ dedi. Duruşma 5 Aralık tarihine ertelendi.

CHP’Lİ AĞBABA HATIRLATTI

Dink kayıtları için son 66 gün uyarısı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hrant Dink cinayetine yönelik telefon kayıtlarının silinmesine 66 gün kaldığını iddia etti. Ağbaba, Dink cinayetinin üzerinden bin 760 gün geçmesine rağmen olayın asıl sorumluları hakkında bugüne kadar hiçbir işlem yapılmadığını savundu. Ağbaba, 19 Ocak 2012’de Dink cinayetin üzerinden 5 yıl geçmiş olacağını anımsatarak, “Kayıtların silinmesine 66 gün kaldı. 66 gün sonra cinayetin sır perdesini aralayacak delillere ulaşılamayacak, kayıtlar silindiği için de mahkeme süreci iyice sekteye uğrayacaktır” dedi.


 

Bu haber toplam 1670 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri