Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Hayata dönüş'e suikast şüphesi!

21.01.2013 11:47
DHKP-C gözaltılarının sis perdesi aralanıyor... İşte teröristlerin hedef aldığı kişi...

 

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, örgütün, 'Hayata Dönüş' operasyon unda Bayrampaşa Cezaevi'nde görevli binbaşı Z.B'yi öldürmek için hazırlık yaptığı iddia edildi. 'Biz canlı bomba değiliz' açıklamasıyla tanınan Elif Sultan K'nin ise operasyonun kilit ismi olduğu belirtiliyor
 
İstanbul polisinin 15'i avukat 90 kişiyi gözaltına aldığı DHKP-C operasyonunda müthiş ayrıntı... Sultangazi Polis Merkezi'nde polis memuru Bülent Özkan'ın şehit olduğu saldırının ardından'9 canlı bomba aranıyor' fotoğrafları yayınlanmıştı. Buna tepki gösterip 'Biz canlı bomba değiliz' açıklaması yapan Elif Sultan K.'nın son operasyonun hareket noktası olduğu ortaya çıktı.
 
 İşte operasyonun ardındaki iddialar:
 
ORMANDA ATIŞ TALİMİ
- DHKP-C'NİN F Tipi cezaevlerine yönelik 'Hayata Dönüş' operasyonlarında Bayrampaşa Cezaevi'nde görevli binbaşı Z.B'yi öldürmek için hazırlığa başladı.
- Ö.B. isimli tetikçi bulundu, iki Glock tabanca kaçakçılardan satın alındı.
- EYLEM talimatı polis tarafından aranan Elif Sultan K.'den geldi.
- TEKNİK takipte Elif Sultan K.'nin tetikçi olduğu iddia edilen Ö.B.'ye günde 5 saat ideolojik eğitim verdiği tespit edildi.
- ELİF Sultan K., tetikçiye Belgrad Ormanları'nda atış talimi yaptırdı.
- EMEKLİ binbaşı Z.B. uyarılıp önlem alındı. Z.B, 'Hayata Dönüş' operasyonunu eleştiren tek subay olduğunu örgütün neden kendisine suikast planladığını anlayamadığı söyledi. Z.B. için koruma tedbirleri artırıldı.
- ELİF Sultan K. ile Ö.B., Bağcılar'da iki kişiyle buluştu. Bu buluşma sonrası 'Emanet tamam' konuşması teknik takibe takıldı.
- SUİKAST planı uygulamaya konulacağı sırada polis harekete geçerek DHKP-C'ye ilk operasyonu başlattı. 
- KAÇN Elif Sultan K.'nin yakalanması için büyük operasyon erkene alındı.
- TETİKÇİ Ö.B. ile iki silah kaçakçısı operasyon sonrası tutuklandı.
- ELİF Sultan K, 90 kişinin gözaltına alındığı operasyonda yakalandı.
- ARAMALARDA Ö.B.'nin yatak odasında emekli binbaşı Z.B.'ye ait sokak ve ev kroki bilgilerine ulaştı. Z.B.'nin fotoğrafının da çıktığı aramalarda örgütsel yayınlar da ele geçirildi.
 
'Canlı bomba değilim' demişti
SUİKAST hazırlığındayken yakalandığı iddia edilen 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Elif Sultan K, Sultangazi'de polis memuru Bülent Özkan'ın şehit olduğu saldırının ardından 'Aranan 9 canlı bomba'dan birisiydi. Yine aynı listede fotoğrafı bulunan arkadaşı H.A. ile birlikte basının karşısına çıkan Elif Sultan K, 'Biz canlı bomba değiliz aranmıyoruz' açıklaması yapmıştı. Polis son operasyonda Elif Sultan K. ile birlikte o gün açıklama yapan arkadaşı H.A'yı da gözaltına aldı.
 
 
Tutuklananlar arasında o da var
 
Terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyonda  gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi  mahkemeye sevk edilen 29 şüpheliden 12'si tutuklandı.
 
         İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı üzerine terör örgütü  DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun  ardından tutuklama talebiyle İstanbul 2 No'lu Hakimliğe sevk edilen 29 kişiden  Kamile Kayır, Leyla Aracı, Doğan Karataştan, Yeliz Kılıç, Veysel Şahin, Mahir  Bektaş, Alişan Gül, Güven Usta, Elif Sultan Kalsen, Dursun Göktaş, Şafak Yayla ve  Fatih Özgür tutuklandı, yurt dışına çıkma yasağı getirilen 7 kişi ise 10 bin TL  kefaletle serbest bırakıldı.
Bu haber toplam 8694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri