Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaman AK Parti'yi Yazdı

02.01.2014 12:21
İlahiyatçı Profesör ve Yazar Hayrettin Karaman AK Parti'nin icraatlarını ele alarak dindar kesim açısından AK Partinin ne anlama geldiğini değerli olup olmadığını yazdı.

İşte Karaman'ın O Yazası

Nimetin Kadrini Bilmeyen Onu Kaybeder

AK Parti iktidara geldiğinde dindarların önde gelen talepleri arasında 'okullarda başörtüsü yasağının kalkması, İmam Hatip mezunlarının yüksek öğrenime geçerken uğradıkları katsayı haksızılığının giderilmesi, kesintisiz sekiz yıllık orta öğretimin kesintili ve geçişli hale getirilmesi (bu arada İmam Hatip Okullarının orta kısımlarının açılmas)' vardı. Yalnızca bu üç talebi karşılaması bile bu iktidarı daimileştirmeye yetecekti.

Allah iyi niyetli Akparti kadrosuna imkan verdi; bu üç talebin yanında daha neleri karşıladı, nelere muvaffak oldu… Bunun takdirini ve detaylarını, her alan ile ilgili bulunan tarafsız ve iyi niyetli insanlara havale ediyorum.

Dindarların taleplerine gelince, yukarıda sıraladığım üç talep kemaliyle karşılandığı gibi din hürriyetini kıstlayan birçok düzenleme ve uygulama da kaldırıldı ve çok önemli bir hizmet olarak okullara seçmeli Kur'an-ı Kerim, Peygamberimiz'in hayatı (sîretünnebî) ve Temel İslam Bilgileri dersleri kondu.

Şimdi dinlerini korumak, çocuklarını kendi inanç ve değerlerini benimsemiş olarak yetiştirmek isteyen Müslümanların önünde -bir zamanlar hayal bile edilemez olan- büyük bir fırsat (nimet) var; ya bu nimetin kadrü kıymeti bilinecek, gerektirdiği gibi harekete geçilecek, gece gündüz çalışılacak veya bu yapılmazsa nankörlük (nimetin kadrini bilmemek ve şükrünü yerine getirmemek) kusuru işlenmiş olacaktır ki, bu kusurun yaptırımı 'nimetin elden gitmesidir.'

Biz Müslüman halkımızın şükredenlerden olacağı ümidini taşıyarak bazı tavsiyelerimizi sıralamak isteriz:

1. Çocuklarımızın bu seçmeli dersleri almaları için çaba gösterelim, teşvik ve yönlendirmede bulunalım.

2. Daha ileri seviyede din bilgisi ve eğitimi almalarını istediğimiz çocuklarımızı İmam Hatip Okullarına yazdıralım (Bir başka yazımda bu okullarda kalite konusunu ele alacağım).

3. Okullarda din eğitimi ve öğretimi gibi çok şerefli ve sevaplı bir vazife kendilerine lütfedilmiş bulunan öğretmenler bu devletin (büyük nimet ve imkanın) farkında olsunlar, bu işi bir meslek, bir maişet yolu olarak değil, çok ecirli ve bereketli ve bir manada cihad duygu, şuur ve şevki içinde yapmaya çalışsınlar.

4. Hangi sebeple olursa olsun bu dersleri almamış bulunan diğer çocuklarımıza karşı öğrenciler ve öğretmenler ayrımcı bir tavır, hatta duygudan sakınsınlar, onları da bir şekilde kucaklamanın yollarını arasınlar.

Hayrettin Karaman - Yeni Şafak

Bu haber toplam 2238 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri