Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayrettin Karaman yazdı: Ayakta su içmek zararlı mı

08.03.2013 11:52
Ünlü ilahiyat profesörü Hayrettin Karaman 'Ayakta su içilir mi içilmez mi' tartışmasına son noktayı koydu..

 

Ayakta su içmek sağlığa zararlı mı? Hadislerde oturarak su içilmesi gerektiği mi geçiyor? Hem sağlık hem de dini açıdan 'ayakta su içilir mi içilmez mi' tartışmasına fıkıh konusunda en büyük otorite olarak gösterilen Yenişafak Gazetesi yazarı Hayrettin Karaman da katıldı.

İşte Karaman'ın "Ayakta su içmek" başlıklı bugünkü o yazısı

Okuyucum şöyle bir yazı okumuş:

 

"HER KİM Kİ AYAKTA SU İÇERSE KUSMAYA ÇALIŞSIN"

'İnsanlar ayakta suyu içerler ve bu su, hiçbir yere etkisi olmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer. Su insanlar için önemlidir. Bu sıvıyı ayakta içtiklerinde vücuttaki su midede birikmez ve vücuda hiçbir faydası olmaz. Eğer insanlar sıvıyı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera dahil, bir çok insan hastalıklarından korunmuş olur... Peygamberimiz (s.a.) 'Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın' buyurmuştur...'

Dinimze göre ayakta su içmenin hükmü nedir?'

Cevap:

HZ. MUHAMMED DE HZ. ALİ DE AYAKTA YER İÇERDİ

Buhari gibi sahih hadis kitaplarında Peygamberimizin ve başta Hz. Ali olmak üzere birçok ashabın ayakta yeyip içtikleri nakledilmiştir. Soruda geçen hadis de sahihtir. Hadis ve fıkıh alimleri ilk bakışta çelişik gibi görünen bu rivayetleri şöyle uzlaştırmışlardır:

Normal, tabîî, daha faydalı olanı oturarak yemek ve içmektir. Ama insanın çeşitli halleri ve ihtiyaçları vardır, gerektiğinde ayakta da yenir ve içilir. Peygamberimiz (s.a.) de genel olarak oturma halinde yeyip içimiş, ama ihtiyaç duyduğunda, durum oturmaya müsait olmadığında ayakta da yemiş ve içmiştir. Bu sebeple bir mazeret yok iken ayakta yemek ve içmek tenzihen mekruh (yeme içme âdâbına ters) kabul edilmiştir.

Helal haram konusunda veya başka bir dînî konuda ayet ve hadis yazanların, nakledenlerin, delil olarak kullananların o konudaki ilgili bütün hadis ve ayetleri yazmaları ve söylemeleri gerekir. Aksi halde dinin hükmü sıhhatli bir şekilde ortaya konmuş olmaz. Meselâ bu konuda Buhârî'nin kitabına aldığı şu hadisi de nakletmek gerekir:

HZ. ALİ AYAKTA SU İÇİP ŞÖYLE DER..

Hz. Ali ayakta iken su içti ve şöyle dedi: 'Bazı kimseler, ayakta su içmeyi hoş görmüyorlar, halbuki ben, şu yaptığımı, Peygamberin de (s.a.) yaptığını gördüm.'

Ayakta içilen suyun doğrudan barsağa geçtiği ve vücuda faydasının olmadığı bilgisine, miladi 1349 da vefat eden İbn Kayyim'de de rasladım; bu bilginin eskilerden alınmış olması ihtimali var.

'Ayakta içilen suyun doğrudan oniki parmak barsağına geçtiği ve vücuda hiçbir faydasının olmadığı' bilgisini bir tıp profesörüne sordum. Şu cevabı verdi:

İçilen suyun emilimi zaten miğdede değil, barsaklarda olur. Suyun vücuda faydası bu emilime bağlıdır. Ayakta su içildiğinde su miğdede daha az kalır ve barsaklara daha hızlı geçer, 'ama vücuda faydası olmaz' sözü bilime ve bilinene uygun değildir.

Bu haber toplam 10170 defa okunmuştur
s
selim
Paralel örgüte hizmet eden adamı haber yapılması hata sonra yine bizi kandırdılar demeyin zira Hayrettin Karaman’ın ‘Polemik Değil, Diyalog’ kitabındaki ‘Yahudiler Hıristiyanlar cennete gidebilir’ sözünün sahibi . Ahmet mahmut ünlü hoca bu adamın foyasını ortaya çıkarmıştı
19 Ekim 2015 Pazartesi 10:46
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
her iş bitti...
tarık
hükümet milletin sütüyle oynuyor,sütünü bozmaya çalışıyor, o iş sanki çözüme uğradı da bu konu haber yapılıyor ne günlere kaldık. ey hocalar aklınızı benliğinizden kurtarın milletin durumuna bir bakın hele..yada hocayız diye beyanat vermeyin millete askıntı olmayın.gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.. yada adem olun başımızın tacı yapalım..
08 Mart 2013 Cuma 19:22
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Muhammed
Yorumcu
Editörün Notu :Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
08 Mart 2013 Cuma 12:57
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri