Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enflasyonda hızlı düşüş!

03.07.2012 12:53
Haziran ayında enflasyon beklentiklerin üzerinde bir düşüş gösterdi. Tüketici enflasyonu (TÜFE) haziranda yüzde 0.90, üretici enflasyonu (ÜFE) ise yüzde 1.49 düştü.

Haziran enfllasyon rakamları Merkez Bankası Başkaın Erdem Başçı'nın 'enflasyonda belirgin düşüş yaşanacak' açıklamaları doğruladı. Düşüşde petrol fiyatlarındaki gerileme ile gıda ve tekstil ürünlerindeki fiyat düşüşü etkili oldu.

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre tüketici enflasyonu (TÜFE) haziranda yüzde 0.90, üretici enflasyonu (ÜFE) ise yüzde 1.49 düştü. Piyasa beklentileri TÜFE'nin yüzde 0.39 düşeceği yönündeydi.

Yıllık enflasyon ise Haziran ayı itibarıyla TÜFE'de yüzde 8,87, ÜFE'de yüzde 6,44 artış gösterdi.

Gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 3.42 oranındaki düşüşle fiyatı en fazla azalan ana harcama grubu oldu.
 
Geçen ayın zam şampiyonu ise yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar oldu. Yurt içi turların fiyatı Haziran'da yüzde 48.83 oranında arttı.

"ARTIK PROBLEM DEĞİL"

Haziran rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de enflasyonun problem olmaktan çıktığını belirtti.
 
Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklayacağı verilerle Haziran ayı ihracatının 13 milyar dolar seviyesine çıkacağını beklediklerini söyledi.
Bu haber toplam 2810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri