Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HD yayın lisansı alan kanallar belli oldu

17.04.2013 01:38
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, Show TV, Haber Türk, Kanal D, FOX, Star TV, Samanyolu TV, Turkuvaz Aktif TV ve Kanal Türk, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını almaya hak kaza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını almaya hak kazanan kuruluşlar belli oldu.

 
İhale sonucuna göre, AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV), Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk), DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D), Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX), Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV), Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV), Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV) ve Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk), genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını almaya hak kazandı.
 
Bilkent Otel'de gerçekleştirilen ve üç gün sürecek ihalenin ilk gününde, genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 ulusal kanal belirlendi. İhale Komisyon Başkanlığını RTÜK Başkan Yardımcısı Aslan Narin'in yaptığı ihaleye, başvuru yapan ve koşulları uygun toplam 13 yayın kuruluşu katıldı.
 
Katılımcı kuruluşlardan KTV Yayıncılık ve Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Kanal A) ihalenin taban rakamı olan 3 milyon lira üzerinden artırım yapmayarak ilk elenen kuruluş oldu. Sonraki fiyat artırımlarında, C Görsel Yayınlar Anonim Şirketi (Bloomberght), Enformasyon Reklamcılık Film Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (CNBC-E), MNG TV Yayıncılık Anonim Şirketi (TV 8) ve Turkuvaz Radyo TV Habercilik ve Yayıncılık Anonim Şirketi (ATV) ihaleden çekildi.
 
RTÜK tarafından hazırlanan, lisans sürelerinin 10 yıl öngörüldüğü ihaleyle, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı alan yayın kuruluşları şunlar oldu: 
 
"-AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV)
 
-Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk)
 
-DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D)
 
-Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX)
 
-Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV)
 
-Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV)
 
-Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV)
 
-Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk)"
 
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinin ilk gününde, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı alan 8 yayıncı kuruluş ile bu kuruluşların kumanda üzerindeki sıralamaları belirlendi.
 
Bilkent Otel'de üç gün sürecek ulusal karasal sayısal yayın lisansı sıralama ihalesinin ilk gününde, genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 ulusal kanal belirlendi. Yaklaşık 8 saat süren ihaleye 13 yayıncı kuruluş katıldı. Bu kuruluşlardan AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV), Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk), DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D), Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX), Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV), Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV), Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV) ve Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk) genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı aldı. 
 
Daha sonra ihale, bu 8 yayıncı kuruluşun kumanda üzerindeki sıralarının belirlenmesi için devam etti. Toplam 238 turun gerçekleştirildiği ihalede, aynı teklifi veren yayıncı kuruluşlar arasında kura çekimine gidilerek sıralama belirlendi. 
 
İhalede en yüksek teklif, 51 milyon 200 bin lira oldu. Buna göre, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını alan yayıncı kuruluşlar, verdikleri teklifler ve kura sonucu oluşan sıralama şöyle: 
 
"1- DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D): 51 milyon 200 bin lira
 
2- Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX): 51 milyon 200 bin lira
 
3- Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV): 51 milyon 200 bin lira
 
4- Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV): 51 milyon 200 bin lira
 
5- Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk): 50 milyon lira
 
6- Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV): 48 milyon 800 bin lira 
 
7- AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV): 48 milyon 800 bin lira
 
8- Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk): 48 milyon 600 bin lira"
 
-Başkan Narin'den teşekkür-
 
İhale Komisyon Başkanı ve RTÜK Başkan Yardımcısı Aslan Narin, ihalenin tamamlanması ardından yaptığı açıklamada, 13 firmanın katıldığı ve 238 tur gerçekleştirilen açık artırmalı ihalenin katılımcılarına teşekkür etti. 
 
Sonuçların üst kurul onayına sunularak kesinleşeceğini kaydeden Narin, daha sonra katılımcı kuruluşlara lisans ve kapasite tahsisisin yapılacağını söyledi. 
 
Yarınki ikinci ihalede, 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle genel türde ulusal televizyon yayın lisansı için teklif verilecek. Üçüncü ve dördüncü ihalelerin yapılacağı perşembe günü, 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı ve 3 yüksek çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı için teklifler alınacak.
  

Bu haber toplam 2848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri