Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HDP Erdoğan için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

09.05.2015 15:44
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıklayan HDP başvurusunu yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'Anayasal yetki ve sınırlamalarını aşarak AK Parti lehine seçim çalışması yürüttüğü' iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşan genel seçimler öncesi ziyaret ettiği şehirlerde AK Parti lehine seçim çalışması yürüttüğünü, bu durumun cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığını düzenleyen Anayasanın 101. maddesi ile adil seçim hakkını düzenleyen Anayasanın 67. maddelerini ihlâl ettiğini öne sürüyor.

Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan iki ayrı başvurudan da ret cevabı alan HDP’liler, iç hukuk yolları tükendiği için AYM’ye başvurdu. HDP’den konuya dair yapılan basın açıklaması şöyle:

“Cumhurbaşkanı bizzat bu eylemleri ile adil ve dürüst bir seçim ilke ve kuralını ihlal etmekte, Anayasa 101/4 maddesi de aykırı bir şekilde tarafsız olması gerektiği hükmünü de hiçe sayarak AKP’ye haksız bir şekilde oy kazandırmaya çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı bunları yaparken de suç teşkil edecek şekilde devletin resmi makamlarının bütün imkânlarını kullanmaktadır. Vatandaşın vergilerini, bir siyasi partiye oy kazandırmak amacıyla kullanmaktadır.”

TEDBİR TALEBİ

Genel seçime bir aydan az süre kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başvuruya konu olan eylemlere her gün devam ettiğini ve bu durumun AK Parti dışındaki siyasi partilere haksızlık olduğunu belirten HDP, başvurunun öncelikli olarak ele alınmasını, cumhurbaşkanlığı makamının uyarılmasını ve söz konusu faaliyetlerin tedbiren engellenmesini talep etti.

Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri