Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HDP diasporanın izinde

18.04.2015 11:25
7 Haziran seçimlerinden önce ‘Türkiye Partisi’ mesajıyla oy isteyen HDP, Ermeni soykırımı iddiaları yoğunlaştığı an tavır değiştirdi: "AP’nin kararı yerinde. Ermeni gerçeğiyle yüzleşilmeli."

Papa 2. Francis'in Ermeni soykırımıyla ilgili iddiaları ve Avrupa Parlamentosu'nun 'Soykırım tanınmalı' teklifine Ankara'dan sert tepki gelirken, beklenmedik bir çıkış HDP'den geldi. Cumhurbaşkanlığı ve 2015 seçimleri öncesi 'Türkiye Partisi' mesajı veren HDP, soykırımın tanınması ve bunun için hükümetin gerekli adımları atması gerektiğini savundu.

Papa ve AP'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra TBMM’de grubu bulunan 3 parti ortak tepki gösterirken, gözlerin çevrildiği HDP, tepki vermek bir yana, soykırım söylemlerine destek verdi.

"YÜZLEŞMEK GEREK"

HDP lideri Selahattin Demirtaş "Hükümetin geçmişte yaşanan olaylarla ilgili hakikatleri araştırma konusunda hareket etmesi lazım. Ermeni gerçeğiyle nasıl yüzleşmesi gerektiğini topluma anlatın. Bu resmi olarak açıklığı kavuşmamış bir konudur" dedi.

"SOYKIRIM DEMEYE BİLE KORKUYORUZ"

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye'nin tarihinde büyük katliamlar ve soykırımlar bulunduğunu ileri sürerken "Biz bunu hep kabul ettik" ifadelerini kullandı. HDP'nin İstanbul 1. Bölge'den aday gösterdiği Murat Mıhçı da"Türkiyeli bir Ermeni olarak 'soykırım var' diyemiyorum ancak demeyi çok istiyorum. Hem kanunlardan, hem de insanların tepkilerinden korkuyoruz. Soykırıma uğrayan bir milletin arşivi olmaz" iddiasında bulunarak tasarıya destek verdi.

Akşam

Bu haber toplam 2034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri