Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HDP'li milletvekili adayından skandal sözler

02.06.2015 09:43
Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Kesmetaş köyünde vatandaşlar, HDP'li grubun cami yapımı ve evlerde Türk bayrağı asılmasına ilişkin eleştirilerine tepki gösterdi.

HDP'li Celadet Gaydalı evlere asılı Türk bayrağı ile yapımı süren cami inşaatına tepki göstererek 'Utanmıyor musun bu Türk bayrağını buraya asmışsın?' şeklindeki sözlerine vatandaşlar tepki gösterdi.

Seçim çalışmaları kapsamında köye bağlı Kale mezrasına gelen HDP Bitlis milletvekili adayı Mahmut Celadet Gaydalı'nın da aralarında bulunduğu bir grup partili, iki gruba ayrılarak vatandaşlarla görüşmeye başladı.

HDP'lilerin mezradaki vatandaşları evlere asılı Türk bayrağı ile yapımı süren cami inşaatı nedeniyle eleştirmesi üzerine bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

ARBEDE ÇIKTI YARALANANLAR HASTANEYE KALDIRILDI

Partililerle vatandaşlar arasında yaşanan arbedede HDP'li Abdulkerim Gültekin ile muhtar Zeydin Özcan yaralandı. Gültekin, Batman'da kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Özcan'a ise köydeki sağlık ocağında müdahale edildi.

Muhtar Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerine gelen HDP'lilerin kendisine"Kobani olaylarında bize yardımcı olun. Orada millet perişan olmuş, siz niye onlara destek vermiyorsunuz da cami yapıyorsunuz? Her mahalleye bir cami yapmışsınız. Bize destek olun" ifadesini kullandığını söyledi.

HDP ADAYI TOKAT MI ATTI?

Gazi olduğunu, köylerinden 10 kişinin şehit düştüğünü, bu nedenle yardımcı olmayacaklarını söylediğini belirten Özcan, şöyle konuştu: "Grubun içerisindeki bir kişi 'Ben HDP Bitlis milletvekili adayı Celadet Gaydalıyım, benim karşımda böyle konuşmazsın' diyerek, bana tokat attı. Diğer partililerin de saldırması üzerine köylü gençler ile cami inşaatında çalışanlar karşılık verdi.

kesmelitas.jpg

İÇLERİNDEN BİRİ BAYRAĞI İNDİRMEYE KALKTI

Milletvekili adayı 'Utanmıyor musun bu Türk bayrağını buraya asmışsın? demesi üzerine içlerinden birisi bayrağı indirmeye kalkıştı."

Bayrak indirme girişimi üzerine "Bayrak inerse başka türlü olur. Bizi zor durumda bırakmayın. Bu bayrak benim kanımdır, 25 yıldır köy korucusuyum ve bu bayrak burada her zaman dalgalanacak" dediğini anlatan Özcan, "Köye gelirken beraberlerinde kameraman da vardı. Tüm detayları çektiler ancak kendilerine zarar verileceğini bildikleri için yayınlamıyorlar" şeklinde konuştu.

HDP'ye oy vermesi için eşi ile çocuklarına partililerin tehditlerde bulunduğunu ileri süren Özcan, "HDP'ye oy vermem için tehdit etmişler. Babanız bize oy vermezse sağa sola götürüp öldürürüz. Babanızı ikna edin, bize oy versin' diyerek tehdit etmişler. Bu konuşmalar kamera kayıtlarında var. Savcılıktan o görüntüleri bulunmasını istiyoruz. Köyümüze geldiler, bize saldırdılar" dedi.

KÖYLÜLERE TEHDİT İDDİASI

Korucubaşı Fatih Özcan ise partilileri görünce "Ne işiniz var burada bizim şehitlerimiz ve gazilerimiz var" diyerek seslendiğini, onların da "Bize oy verilmemesine sen sebep oluyorsun. İsimleriniz var ve bu isimlerin hakkından geliriz. Köyden bize oy çıkmasın, seçimden sonra görüşürüz" şeklinde yanıt verdiğini belirterek, HDP Şirvan İlçe Başkanı Orhan Erbek ile milletvekili adayı Gaydalı'nın kendisini tehdit ettiğini söyledi.

Cami inşaatında çalışan İhsan Yeyrek de bu sırada yaşananlara tanıklık ettiğine işaret ederek, "Bütün tartışmalar, partililerin cami inşaatına karşı çıkmaları üzerine yaşandı" diye konuştu.

HDP Şirvan İlçe Eşbaşkanı Mekin Er ise köyde çalışma yürüttükleri sırada köydeki bir kişinin konuşması nedeniyle gerginlik yaşandığına dikkati çekerek, "Gaydalı da üslubunu düzeltmesi konusunda kendisini uyardı. Ondan sonra da üstümüze yürüdüler ve arkadaşımızı yaraladılar. Yaralı arkadaşımızı ameliyata aldılar" ifadelerini kullandı.

sirvan.jpg

Bu haber toplam 1794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri