Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HDP'nin miting alanında trafo patladı

05.06.2015 22:28
Diyarbakır'da HDP'nin İstasyon Meydanı'ndaki mitinginde, ilk belirlemelere göre trafoda meydana gelen patlamada çok sayıda kişi yaralandı.

Diyarbakır'da HDP'nin gerçekleştirdiği miting sırasında patlama meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, İstasyon Meydanı'ndaki HDP mitingi patlamanın ardından iptal edildi.

Miting alanına gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın içerisinde bulunduğu araca bir grubun tepki gösterdiği, yaşanan gerginlik nedeniyle Demirtaş'ı taşıyan aracın alandan ayrıldığı görüldü.

'Patlamada 2 kişi hayatını kaybetti'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, beraberinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Vali Hüseyin Aksoy ile Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, "HDP'nin İstasyon Meydanı'ndaki mitinginde art arda 2 patlama meydana geldi. Patlama sonucunda an itibariyle 2 vatandaşımız, hemşehrimiz maalesef hayatını kaybetmiştir. 100'ün üzerinde yaralı olduğunu biliyoruz" dedi.

Bakan Eker, "Yaralıların tedavisi hastanede yapılıyor. Olay yeri inceleme ekipleri ayrıntılı şekilde olayı açığa çıkaracak çalışma yürütüyor. Bu sadece İstasyon Meydanı'nda miting yapan vatandaşlarımıza yönelik bir saldırı değil, demokrasiye, huzur ve güven ortamına yöneltilmiş alçakça ve çirkince bir saldırıdır" dedi.

Patlamayla ilgili ayrıntılar ortaya çıktıkça kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Eker, "Trafo binasının önünde bir patlama meydana geliyor, bunun bir tüpten kaynaklandığına dair ilk bilgiler var. Ardından birkaç dakika sonra 50 metre mesafede ikinci patlama meydana geliyor" diye konuştu.

Polis araçları ateşe verildi

Bu arada alandan dağılan gruplar, Ofis Semti'nde güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taşlı saldırıda bulundu. Polis ekipleri, gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Yaşanan olaylar esnasında, bir polis aracının göstericiler tarafından ateşe verildiği, bazı araçların da hasar gördüğü bildirildi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın Ofis Semti'ndeki bürosuna taşlı saldırı gerçekleştirildi. Bürodaki partililer bir süre mahsur kaldı.

Valilik, yaşanan olaylar nedeniyle kriz masası oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İçişleri Bakanı Öztürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker ve Diyarbakır Valisi Aksoy'u ayrı ayrı arayarak patlamaya ilişkin bilgi aldı.

Başbakan Davutoğlu: Provokasyonlara karşı uyanık olalım

Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu olay dahi gösteriyor ki Türkiye'de seçimin suhuletle yapılmasının önüne engel çıkarmak isteyen çevreler var. Gerçekten bir kaza mı saldırı mı olduğu detaylı olarak araştırılıp, mutlaka eğer bir saldırıysa sorumluları bulunacak" dedi.

"Başbakan olarak AK Parti'ye yapılan saldırıyı nasıl en sert şekilde karşılarsam; MHP'ye, CHP'ye, HDP'ye, HÜDAPAR'a yapılan saldırıyı da kınar, onun için de gerekli tedbiri alırız" diyen Davutoğlu, "Bugünkü Diyarbakır'da olan olay üzerinden herhangi bir istismarın yapılmaması önemli. Benzer olaylar ile partimizin üyelerinin tahrik edilmesi karşısında da hepinizi soğukkanlılığa davet ediyorum..Buradan bütün Türkiye'ye özellikle de Diyarbakır'lı kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen provokasyonlara karşı uyanık olalım. Bu konuyu hiç kimse provoke etmemeli" ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri