Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Helal ürünler fuarı İstanbul'da!

23.03.2009 17:53
Son yılların en gözde sektörlerinden biri haline gelen "helal endüstrisi" yepyeni bir fuarla Türk tüketicisi ile buluşuyor.
13-16 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek ve gıdadan tekstile birçok ürününün tüketicisiyle buluşacağı Halalistexpo Fuarı, katılımcı ve ziyaretçilerine Türkiye'de helal ürün tüketimini tercih eden mevcut alıcılara ulaşmalarına ve yurtdışında yeni potansiyel pazar bulabilmelerine, ihracatçılarını arttırmalarına olanak sağlayacak.

Gerek 70 milyona yakın Müslüman nüfusu, gerekse birçok Müslüman ülkeye yakın konumuyla bu alanda önemli bir potansiyele sahip Türkiye'de gerçekleştirilecek fuarda Singapur ve İran gibi önemli ülkelerin katılımının yanı sıra Malezya'dan Çin'e, Avustralya'dan Amerika'ya yaklaşık 150 firmanın yer alması bekleniyor.

15 bini profesyonel yaklaşık 40 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen fuarda gıdadan kozmetiğe, tekstil ürünlerinden otellere, finans sektörü ürün ve hizmetlerine kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren firmalar katılacak.

Fuarla ilgili açıklamada bulunan Atılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, yurtiçinde henüz bir tanıtım yapmamalarına rağmen yurtdışında katıldıkları fuarlar ve partnerleri aracılığıyla, Halalistexpo'ya katılım için kendileriyle temasa geçen yerli firmalar bulunduğunu bildirdi.

Dünyada 1,8 milyar Müslümanın yaşadığını ve helal endüstrisinin tüm dünyada 2,1 trilyonluk bir ticaret hacmine ulaştığını kaydeden Şahin, çok hızlı ve etkili bir büyüme kaydeden "helal endüstrisi" alanında Türkiye gibi birçok sektörde büyük başarılara imza atmış ve bölgesel liderlik konumuna yükselmiş bir ülkenin, bu sektörün dışında kalmasının anlamsız olacağını ifade etti.

Müslüman nüfusun yok denecek kadar az olduğu Brezilya gibi ülkelerde bile milyar dolarlık bir sektör olduğunu belirten Şahin, Halalistexpo fuarıyla birçok firmanın ekonomik daralmanın yaşandığı şu günlerde yeni pazarlara açılarak, büyük avantajlar sağlayacağını sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri