Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HELAL ve SAĞLIKLI GIDA PANELİ SİVAS’TA YAPILDI

28.03.2012 00:42
Sivas İlim Kültür ve Sanat Derneği (İLKSAD) ile Helal ve Sağlıklı Gıda Platformunun birlikte organize ettiği “Helal ve Sağlıklı Gıda Paneli” 25 Mart 2012 Pazar gerçekleşti

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele;  İl Müftüsü Yusuf ŞAHİN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra  Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden;  Veteriner Fakültesi Dekan  Yardımcı  Prof.Dr. Mehmet TÜTÜNCÜ, Prof.Dr  Mürsel KÜÇÜK, Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Aydın HİM  ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Ömer CEVİT, tıp fakültesinden ve ilahiyat fakültesinden çok sayıda akademisyen ve davetli  katıldı. Özel televizyon kanallarının yoğun ilgi gösterdiği panele mazeretleri nedeniyle katılamayan Sivas Valisi Sayın Ali KOLAT kutlama mesajı gönderdi.


 

 İlim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Mustafa YURTSEVEN’in selamlama konuşması ve dernek hakkında verdiği kısa bilgilerle açılışı yapılan panel, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformunun tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti. Sonrasında Helal ve Sağlıklı Gıda Platformun kurucu üyeleri arasında da yer alan, panel yöneticisi, Sağlıklı Yaşam Uzmanı Veteriner Hekim Hakan FARIMAZ, Platformun kuruluş amacı, Türkiye Geneli çalışmalarını ve gelecek beklentilerini anlattı. 


 

Panelin ilk konuşmacısı Cumhuriyet Üniv. İlahiyat Fak. İslam Hukuku Bölümü Öğr. Görevlisi Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN idi. “HELAL GIDA” konulu konuşmasına HARAM kavramının tanımıyla başlayan KAHRAMAN, vücuda alınan besinlerin insan şahsiyeti üzerindeki etkisini anlatarak konuşmasına devam etti. KAHRAMAN’ın, konuşmasından dikkat çeken bazı cümleler;


 

 “Alınan gıdalar, yenen yiyecekler kişilerin salih amellerini de etkiler.”


 

 “Haram ve helal kılma yetkisi sadece Allah’ındır. Peygamberlerin bu konudaki yetkisi, Allah’ın onlara verdiği izin oranındadır.”


 

“İlk inen ayetler helal ve haramı bildiren ayetlerdir.”


 

“Temiz olan ve kötü, pis olan yiyecekleri Kur’an ortaya koymuş, Hz. Peygamberde bunları açıklamıştır.”


 

“Hanefi fıkhına göre İnsan sağlığına zarar veren her şey haramdır.”


 

Panelde ikinci konuşmayı Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Hijyeni, Gıda Güvenliği ve Kontrolü konularında uzman olan Samsun 19 Mayıs Üniv. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI yaptı. “GIDA GÜVENLİĞİ” tanımıyla başladığı konuşmasında “Sağlıklı Gıda”nın ölçüleri üzerinde durdu. ALİŞARLI’nın konuşmasından dikkat çeken bazı cümleler;


 

“Gıda temiz mi olmalı, yoksa helal mi olmalı? Gıda hem temiz hem helal olmalı. Çünkü bu iki özellik birbirinden bağımsız olamaz.”


 

“%99 u Müslüman olan bir ülkede helal gıdayı konuşmak ne derece mantıklı tarzı bir yaklaşım doğru değildir.”


 

“Gıda katkı maddelerinden olan Jelatin, Peynir Mayası ve Kan gibi şeyler ülkemizde üretilemediği için yurt dışından alınmakta ve bunların güvenilirliği de sorgulanmak zorundadır.”


 

“Helal ve Sağlıklı Gıda Platformunun kuruluş amacı ve bu konudaki hassasiyeti;  ticari ve ekonomik kaygılar olmayıp, insanların güvenilir, helal ve sağlıklı gıdaya yönlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar tüketicinin bu konularda bilinçlendirilmesidir.”


 

“Rayicinin çok altında fiyatlarla satılan yiyecekler(mesela peynirler, tereyağları ve sucuklar) satın alınmamalı, insanlar bunları neden bu kadar ucuz diye sorgulamalı.”


 

Son konuşmacı olan Cumhuriyet Üniv. Tıp Fak. Öğr. Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ali Kağan GÖKAKIN ise “DOĞAL ve SAĞLIKLI BESLENME” konusundaki konuşmasına “uzamayan ve kısalmayan ömürde önemli olan kaliteli yaşamdır” sözleriyle başladı. Besin grupları, bunlarda bulunan ve sağlıklı bir beslenme için ihtiyaç duyulan vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve yağlar hakkında bilgi veren GÖKAKIN’ın konuşmasından dikkat çeken bazı cümlelerde şu şekilde;


 

“Sebze, meyve tarzı lifli gıdalardan uzaklaştığımız için günümüzde kolon kanseri vakaları artmıştır”


 

“Kronik birçok  hastalığın temelinde dengeli beslenememek gelmektedir.”


 

“İnsanlar televizyon programlarında Diyet, Beslenme benzeri konularda söylenen şeylere doktorlarının söylediklerinden daha çok itibar etmektedir. Diyet adı altında söylenen karbonhidratların kesilmesi tarzı tavsiyeler son derece yanlış olup, bunlar vücudun ana enerji kaynağıdır. Burada asıl olan her şeyin vücuda dengeli alınmasıdır.”


 

“Özellikle hanımlar, beylerinizin ve çocuklarınızın evden kahvaltı yapmadan çıkmasına izin vermeyin.”


 

Program günün anısına katılımcılara plaket takdimiyle son buldu.


 

Kaynak:
Bu haber toplam 4022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri