Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hem 'Darbeci' hem 'Balyozcu' Baro

16.02.2011 09:03
İstanbul Barosu Balyoz Davası sanıkları avukatlarıyla toplantı yaptı
Ergenekon davalarına karşı eylem yaptıkları için ‘Darbeci Baro’ suçlamasına maruz kalanİstanbulBarosu, Balyoz avukatlarıyla yapılan toplantıdan sonra bir bildiri yayınladı.

Balyoz Davası sanıkları avukatlarıyla önceki akşam toplantı yapan İstanbul Barosu, dün bir bildiri yayınlayarak aralarında muvazzaf subayların da olduğu 163 sanığın tutuklanması ve Odatv baskını ile gözaltıları eleştirdi.

BİLDİRİDE HÜKÜMETİ DE SUÇLADILAR

“Hukuka ve ülkeye Balyoz” başlığıyla yapılan bildiride, Özel Yetkili İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi“keyfi davranmakla” suçlandı. Açıklamada, demokratik bir hukuk devletinde kimsenin sorumsuz olmadığı ifade edildi. Hükümeti yargıyı ele geçirmekli suçlayan baro, HSYK,Yargıtayve Danıştay’ın yapısı değiştirilmiş ve yürütmeye bağlı bir yargı sistemi oluşturulduğunu öne sürdü.

Tutuklamalara ‘terör’ iddiası!..

• Aslolan tutuksuz yargılanma olduğu gibi tutuklamada zorunluluk ve somut gerekçe bulunması şarttır. Tutuklama, savcı ve hakimlere verilmiş, içeriğini istedikleri gibi doldurup kullanacakları bir açık çek değildir.

• Gölcük’te bulunan delillerin üretilmiş bir delil olup olmadığı ciddi kuşkusu ortada iken, tutuklama için kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu ileri sürmek ve kaçma ya da delilleri karartma şüphesini gösteren somut olguların varlığı ve bunun somut gerekçelerine dayanmak inandırıcı değildir.

• Tüm belgelerin toplandığı, sanıkların duruşmalara geldiği bir ortamda tutuklama gerekçelerinin tutarsızlığı kendini açıkça ortaya koymaktadır.

• Hukuka uygun olmayan, somut gerekçelere dayanmayan kamu vicdanını tatmin etmeyen tutuklamalar, tutukluları tutsak alma haline dönüştürmekte, tüm toplum yaratılan bu korku ve kaygı ortamı ile esir alınmaktadır.

• Ülkede tam bir gözaltı ve tutuklama terörü estirilerek korku toplumu yaratılmaktadır.

• Davadaki belgelerin çelişkilerini ortaya koyan eleştirel yayınları ile bilinen Odatv’ye karşı gerçekleştirilen arama ve gözaltı kararları bir tesadüf olarak görülemez. Bu yolla muhalif kişi ve kurumlar büyük bir baskı altına alınmaktadır.

• Gerçekten savunmaları önyargısız bir biçimde dinleyecek ve değerlendirecek, gerektiğinde savunmanın taleplerine uygun kararlar verebilecek bir yargı bulunmadığında, savunma yapmanın da bir anlamı ve önemi kalmamaktadır.

• Türkiye’nin en önemli hukuk kurumu olan İstanbul Barosu’nun yaşanan hukuksuzluklara karşı seyirci kalmasının düşünülemez.

• Tüm kuruluşları hukuku savunmaya çağırıyoruz.

Kocasakal beni tehdit etti

• İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın Ergenekon, Kafes ve Balyoz davası sanıklarını eleştiren Hukukçular Derneği Başkanı avukat Cahit Özkan’ı tehdit ettiği öne sürüldü. Özkan, geçen Aralık’ta Kocasakal ile televizyon programına katıldığını belirterek şunları söyledi: “Orada görüşlerimi anlattım. Daha sonra İstanbul Barosu’nda bir toplantımız vardı. Orada çeşitli konular gündeme geldi. Şakalaştık, gülüştük, zaman zaman da tartıştık. Konu televizyon programlarına gelince Başkan, ‘Yargıyı etkilemekten disipline sevk edecektim ama yapmadım’ dedi. Bunu tehdit olarak algılıyorum. Disiplin kurulunda yargıç da onlar savcı da onlar... Orada ceza alırsam ilerde baro yönetimde yer almak konusunda ciddi sıkıntı oluşur.”

DARBECİ SIFATINI HAK EDİYOR

Özkan, İstanbul Barosu’nun bildirisini de değerlendirerek şöyle dedi: “İstanbul Barosu’nun durduğu nokta belli. Şaşırtıcı bir açıklama yapmamış. ‘Darbeci Baro’ olarak nitelendirilmesine neden olan olaylar zincirinin maalesef bir halkasını görüyoruz. Şu anda İstanbul Barosu maalesef darbe iddialarıyla ilgili soruşturmaları sulandırma, yargıyı etkilemek, yargıyı saptırma amacından başka amacı yok. Bu ithamları yargıya yaparken dosyadan haberi olmadan nasıl yapıyor? Benim de müvekillerim mağdur oluyor. Bununla ilgili açıklama yapmış mı? İstanbul Barosu bu sorunun gerisine çekilmelidir. Cumhuriyet Savcıları böyle davranışlar sürerse baroyla ilgili harekete geçecektir. Baro kendisini muhalif çevrelerin susturmaya çalıştığını söylüyor. Böyle açıklamalar yaparak, üstüne tepki çekip ‘Beni susturmak isityorlar’ mı demek istiyor. Baro gözaltı kararını taktir edemez, bunu ilgili savcılık ve mahkeme taktir eder.”


STAR GAZETE

 

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri