Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hesap Verme Sırası Yalçınkaya’da

21.08.2013 01:31
Ergenekon mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, AK Parti’yi temelli kapatmaya yönelik hazırladığı iddianameyi tamamen çökertti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamesinde “Danıştay’a yönelik saldırı Başbakan Erdoğan ve milletvekillerinin beyanlarının ertesinde gerçekleşti” diyen Yalçınkaya’nın Danıştay yalanını belgelemekle kalmadı, Yalçınkaya’nın, iddianamesine delil olarak koyduğu ‘Apronda namaz şov’ haberinin de Ergenekon tarafından hazırlandığına hükmetti. Gözler şimdi düzmece delillerle AK Parti’ye kapatma davası açan Yalçınkaya’nın ne zaman yargılanacağına çevrildi.

Ergenekon Terör Örgütü davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararlar, AK Parti’ye karşı açılan kapatma davasının iddianamesinin hukuki olmadığını gözler önüne serdi. Mahkeme; AK Parti’nin kapatılmasına delil olarak sunulan Danıştay saldırısı ve gazete haberlerinin Ergenekon Terör Örgütü tarafından organize edildiğini belgeledi.

YALÇINKAYA: “ERDOĞAN’IN BEYANLARI” MAHKEME: “KÜÇÜK VE TEKİN AZMETTİRDİ”

Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, AK Parti’yi kapatmaya yönelik hazırladığı iddianamede, Danıştay 2. Dairesi’ne silahlı baskın düzenleyen Alparslan Arslan’ın ismi de yer almış, Danıştay’a yönelik saldırının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerinin beyanlarının ertesinde gerçekleştiği öne sürülmüştü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon sanıkları emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in, Danıştay 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’i tasarlayarak Alparslan Arslan’a kasten öldürme suçuna azmettirdiğinin sabit olduğuna hükmetti.

YALÇINKAYA, DANIŞTAY SALDIRISINI VAKİT VE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINA BAĞLAMIŞTI

Abdurrahman Yalçınkaya’nın hazırladığı AK Parti’yi kapatma iddianamesinin 141. sayfasında şu ifadeler yer alıyor:

Başbakan ve milletvekillerinin beyanlarının ertesinde bir gazetede (Vakit Gazetesi’ni kastediyor) Danıştay kararını veren Daire üyelerinin resimlerinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra da, 17 Mayıs 2006 günü “Alparslan Arslan” adındaki bir köktendinci Danıştay’ın 2. Dairesi’ne müzakere sırasında silahlı saldırıda bulunmuş, Üye M. Yücel Özbilgin’i öldürmüş, diğer yargıçları da ağır yaralamıştır.

Olayın sanıklarının yargılanıp kararın verildiği 13.02.2008 tarihli karar duruşmasında sanıklardan Alparslan Arslan’a son sözü sorulduğunda, “Genelkurmay şeriatın önüne geçmeye çalışmasın, Abdullah Gül’den, Başbakan Erdoğan’dan ve imanlı kişilerden Türkiye’de şeriatı ilan etmelerini istiyorum, yoksa kan dökülür” demiş, diğer sanık Osman Yıldırım da Atatürk’ü kastederek, “O İngiliz piçinin kurduğu cumhuriyeti başınıza yıkacağız, benim yegane görevim cumhuriyeti yıkıp 2. Osmanlı Devleti’ni kurmak” gibi sözler ve hakaretlerde bulunmuştur.

Sanıkların son duruşmadaki bu sözleri bile eylemi hangi saiklerle yaptıklarını, laikliği savunanları ve laik Cumhuriyeti bekleyen tehlikeleri göstermeye yeterlidir. (Ek.176)”

ERGENEKON ORGANİZASYONU, AZMETTİREN KÜÇÜK VE TEKİN

Ergenekon Terör Örgütü” davasına giren Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş’un esas hakkındaki mütalaasında, Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan’a Vakit kupürü verilmesinin, Ergenekon organizasyonu olduğuna dikkat çekildi.

Mütalaada; “Sanık Alparslan Arslan’ın eylemden önce maktul ve müdahilleri teşhis etmek için özellikle Anadolu’da Vakit gazetesinin 13 Şubat 2006 tarihli nüshasının 4 kopyasını arabasında bulundurması iddia makamı tarafından dikkat çekici bulunmuştur. Çünkü dava kapsamında yapılan aramalarda ele geçirilen CÇG (Cumhuriyet Çalışma Grubu) devre raporları ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderilen hard disklerde Vakit gazetesi ile ilgili Ergenekon Terör örgütü mensuplarınca dönem dönem çalışmalar yapıldığı (…)
belgelerden anlaşılmıştır.

Sanık Alparslan Arslan’ın internet veya başka kaynaklardan rahatlıkla daha güncel resimlerini elde edebileceği mağdurlara ilişkin resimleri Vakit gazetesinden temin etmesinin, eylemin Ergenekon Terör Örgütü tarafından organize edildiğinin ortaya çıkmasını engellemeye yönelik olduğu anlaşılmıştır” denildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, savcıların mütalaasını yerinde buldu, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin’in, Alparslan Arslan’ı azmettirdiğine hükmetti.

KAPATMA DAVASINA DELİL YAPILDI!

Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ tarafından AK Parti Hükümeti hakkında kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay Karargâhı’nda kurulan internet sitelerindeki haberler, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına delil olmuştu. 23 Ekim 2007 tarihinde irtica.org sitesindeki ‘Apronda namaz şov’ haberi, AK Parti’ye açılan kapatma davası iddianamesine delil olarak konulmuştu. Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ise, Genelkurmay Karargâhı’nda kurulan internet sitelerinde yer alan haberleri ciddiye alarak AK Parti hakkında kapatma davası açmıştı.

‘O SİTELERİ CİDDİYE ALIP KAPATMA DAVASI AÇTI’

Ergenekon davasında tutuklu sanık emekli Albay Fuat Selvi çapraz sorgusu sırasında “irtica.org” ve diğer sitelerle ilgili olarak “Siteleri zaten ciddiye alan yoktu. Günlük 300 kişi ziyaret ediyordu. Kim böyle bir siteyi niye ciddiye alsın” diye savunma yaptı. Selvi’nin bu savunmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Hüsnü Çalmuk “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı siteyi ciddiye almış. AK Parti kapatma davası için delil toplamış. 23 Ekim 2007’de irtica.org sitesindeki ‘Apronda namaz şov’ haberini kapatma davası iddianamesine delil olarak koymuş” karşılığını vermişti.

YENİ AKİT

Bu haber toplam 3914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri