Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hiç uğruna kendilerini yaktılar

16 Şubat 2009 / 18:10
İtalya'da 4 yıl önce hayata geçen video paylaşım sitesi 'Youtube'un gençler üzerindeki olumsuz etkisi gündeme gelmeye başladı.
Daha önce sitede yayınlanan orta dereceli okullarda çekildiği belirlenen vahşet içerikli görüntüler kamouyundan yoğun tepki alırken, şimdi de bir gün içinde sitede videolerını yayınlamak isteyen 4 gençten birinin ölümü ve üçünün ağır yaralanması tartışmaları iyice tırmandırdı. Konunun hükümet gündemine de taşınması da gündeme geldi.

AMAÇ EĞLENMEK

Torino kentinde 14 yaşındaki iki genç, eğlenmek amacıyla akıllara durgunluk veren bir yönteme başvurdu. Vücutlarına benzin döken ve kendilerini ateşe veren gençleri yaşıtları olan bazı arkadaşları da cep telefonuyla videoya aldı. Amaçları sadece birkaç saniyelik görüntü alıp Youtube paylaşım sitesine göndermek olan gençlerin hesapları tutmadı. Bir anda alevler içinde kalan gençler, acı içinde haykırmaya başlayınca, arkadaşları durumun şakadan çıktığını anladı. Arkadaşları ve çevreden yetişenler olaya müdahale etti. Hemen hastaneye kaldırılan gençlerden birinin vücudunun yüzde 60'ında ağır yanık olduğu belirtildi.

YOUTUBE UĞRUNA

Başkent Roma yakınlarındaki Latina kentinde ise 18 yaşındaki Marco İannaccone ve 25 yaşındaki ağabeyi Stefano İannaccone, katıldıkları bir partide aşırı alkol aldı. Kardeşlerden Marco İannaccone direksiyone geçerken, ağabeyi Stefano İannaccone de cep telefonuyla, kardeşinin sarhoş haliyle araç kullanışını videoya almaya başladı. Amaç yine aynıydı. Video görüntülerini Youtube paylaşım sitesine göndereceklerdi. Ancak bu macera uzun sürmedi. Marco, alkolun etkisiyle direksiyon hakimiyetini kaybetti, araç şarampole yuvarlandı. Kazada Marco ağır yaralandı, ağabeyi Stefano ise hayatını kaybetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri