Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet'ten Hilal Açıklaması: Bugün Bayram

05.07.2016 15:48
Diyanet İşleri, Arabistan'da bir gün daha oruç tutulmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini esastır. Bugün bayram" denildi.

Türkiye bayram yaparken kutsal topraklarda bir gün daha oruç tutulması kafaları karıştırdı. Diyanet'ten açıklama geldi: Hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini esastır. Bugün bayram.

"BAZI İSLAM ÜLKELERİ KENDİ ÜLKELERİNDE HİLALİN GÖRÜLMESİNİ DİKKATE ALIR"

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş "Bazı İslam ülkeleri hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil, kendi ülkelerinde görülebilirliğini dikkate almaktadır. Bu bayramda olduğu gibi Türkiye'den bir gün sonra bayram yapması bu sebepledir. Bu tür içtihat farklılığından doğan değişik uygulamalar kimsenin ibadetine zarar vermemektedir. Ramazanı şerif 4 Temmuz'da bitmiştir. 5 Temmuz Ramazan Bayramı'dır. Ramazan hilali 4 Temmuz'da Güney Amerika'dan itibaren görülmeye başlamıştır" dedi.

DİYANET HİLAL'İN DÜNYADA HERHANGİ BİR YERDE GÖRÜLMESİNİ ESAS ALIYOR

Ekrem Keleş, Diyanet'in hilalin yerel görülmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini esas aldığını belirtti.

UMREYE GİDENLER BİR GÜN SONRA BAYRAM YAPACAK

Öte yandan kutsal topraklarda bulunan umreciler bir gün daha oruç tutup, Türkiye'den bir gün sonra bayrama girecek. Yani Türkiye'dekiler 29 gün, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleri, 30 gün oruç tutmuş olacak. Umreciler de Suudi Arabistan'a uyup, bayramı bir gün sonra kutlayacak.

TAYLAND'DA BİR GÜN SONRA BAYRAM YAPACAK

Tayland'ın Şeyhülislamlık ofisi de gece yaptığı açıklamada Şevval ayı görülmediği için Salı günü de ülke genelinde oruç tutulacağını ve Ramazan bayramının Çarşamba günü başlayacağını duyurmuştu.

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri