Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O komutan ilk kez konuştu

04.08.2012 13:47
Hilmi Özkök dünkü duruşmada Muhtıra sözünü Aytaç Yalman'ın söylediğini açıklamıştı. Aytaç Yalman bugün Hürriyet'e açıklama yaptı.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Ergenekon davasında 2 gün süreyle tanık olarak ifade verdi. Çarpıcı açıklamalar yaptı. Onlardan birisi de 2003 yılında karargahta yapılan bir toplantıda "Muhtıra verelim" sözünü doğrulamasıydı. Dünkü duruşmada ifadesine devam edilen Hilmi Özkök, "Muhtıra verelim" sözünü kimin söylediğini açıkladı. O isim dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'dı.

Aytaç Yalman, Hilmi Özkök'ün sözleri sonrası Hürriyet'e konuştu. O sözü söylemedini iddia etti.

Yalman'ın Hürriyet'e yaptığı açıklama şöyle;

- “3 Ağustos günü Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren Sayın Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün verdiği ifadeye bazı konularda açıklık getirmek ihtiyacını duyuyorum. İfade edildiği gibi söz konusu toplantı 3 Aralık 2003 tarihinde Genelkurmay Karargahı'nda yapıldı.

Şura öncesinde yapılan bu toplantıda bulunan komutan arkadaşlar, kendi bakış açılarından sorumlu oldukları komutanlıkların görüş ve hassasiyetlerini dile getirdiler.

9 yıl önce vuku bulan bu toplantıda ne konuşulduğunu kelime kelime hatırlamam mümkün değildir.

Ancak o gün içinde bulunulan durumdan duydukları endişelerini ifade ettiklerini söyleyebilirim. Birçok yerde ifade edildiği gibi toplantıda darbe, darbe planı gibi kelimelerin telaffuz edilmediğini kesinlikle ifade edebilirim.

İfade edilen Ayışığı ve Yakamoz isimli planlar nisan veya mayıs ayında Hilmi Paşa tarafından bana gösterildi. Bilgimin olup olmadığı soruldu. Ben de bilgimin olmadığını kendisine ilettim. Kendisi de ‘Ben de öyle tahmin etmiştim' dedi.

'MUHTIRA SÖZÜNÜ AYTAÇ YALMAN SÖYLEDİ'

- Toplantıda kıdem sırasına göre en son ben konuştum. Hatırladığım kadarıyla şu sözleri söyledim: ‘Arkadaşlarımın durumun değerlendirilmesine ilişkin açıklamalarından üzüntü duydum. Bu nedenle kendimi sorumlu hissediyorum' dedim. Çünkü o toplantıda bir önceki seneden göreve devam eden bir tek ben vardım. Bunun üzerine Hilmi Paşa ‘Ben de sorumlu mu oluyorum' dedi.

Ben de kendisine ‘Siz nasıl kabul ederseniz' dedim. Daha sonra hatırladığım kadarıyla burada ifade edilen hususların yetkili makamlara aktarılmasının uygun olacağını belirterek görüşümü ifade ettim. Nitekim söz konusu toplantıdan sonra genelkurmay karargahında konu ile ilgili hazırlık yapıldı. Yanılmıyorsam 19 Ocak tarihinde Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Kuvvet Komutanları'nın katıldığı bu toplantıda 3 Aralık 2003 günü ifade edilen hususlar istikametinde bir brifing verildi. Bu brifing Genelkurmay Başkanı adına Genelkurmay 2. Başkanı tarafından verildi.

- Muhtıra kelimesini söylediğimi hatırlamıyorum. Böyle bir teklif yapmam zaten sözkonusu değil. Nitekim sayın Emekli Orgeneral Hilmi Özkök tarafından bu husus belirtilmiştir. Esasen söylenen kelimeye ne anlam yüklendiği ve nasıl ifade edildiği önemlidir. Bu nedenle adımın darbe ile özdeşleşmiş bir kelimeyle anılmasından duyduğum rahatsızlığı belirtmeliyim. Hayatımın her safhasında yasal sınırlar içerisinde kalmış biri olarak böyle bir açıklama yapmak ihtiyacını hissetmiş bulunuyorum.”

Hürriyet


 

Bu haber toplam 4078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri