Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hilmi Özkök: Hay dilim kurusaydı

25.09.2012 09:06
Özkök, Balyoz davasıyla ilgili açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söyledi.

Balyoz Davasında kararların açıklanmasından sonra Milliyet Yazarı Mehmet Tezkan dünkü yazısının ilgili bölümünde, Genelkurmay Eski Başkanı Hilmi Özkök'ün 2008 yılında bir gazetecinin sorusu üzerine söylediği "Kasaptaki ete soğan doğramam" sözünü hatırlatmış ve "Et kasaptan alındı, mutfağa getirildi, marine edildi, sıra soğana geldi. Özkök hala soğan doğramıyor" demişti.

Tezkan, Özkök Paşa'yı kastederek "ileride konuşacakmış" değerlendirmesinde bulunup, "Etin bekletme süresi var.. Ya et kokarsa!.. Soğanı doğramaya hacet kalmazsa.." diye sormuş ve yazısını "Et hazır soğanı bekliyoruz" diye bitirmişti.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Milliyet Yazarına adeta tokat gibi cevap gönderdi. Özkök Paşa, "Şayet benden beklentiniz televizyonlara çıkıp, açık oturumlara katılıp ‘soğan doğramaksa’ bağışlayın, ben muhakemelerin mahkemelerde yapılması gerektiği inancındayım. Böyle yaparsam dönemin Genelkurmay Başkanı olmam nedeniyle yargıya müdahale suçu da işlemiş olmaz mıyım?”

İşte Hilmi Özkök'ün Mehmet Tezkan'a gönderdiği o açıklaması;

Komutanlarla ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldığında dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök ‘kasaptaki ete soğan doğramam’ demişti..
Dün bunu hatırlattı..
Ete soğan doğrama vakti geldi dedim.. Özkök açıklama gönderdi.. Özeti şu; ete soğan doğradım.. Birlikte okuyalım..

“Bugünkü makalenizdeki benden beklentinizi okudum. Yazınız teorik olarak sağlam temele oturuyor. Düşüncenize ben de katılıyorum. Ancak pratikte gözünüzden kaçmış bir nokta var. Ben ‘kasap-soğan’ andırışmasını (Analoji) 2008 yılının Temmuz ayında bir gazete muhabirinin, henüz gerçekleşmemiş bir durumun gerçekleşmesi halinde ne yapacağımı sorması üzerine yaptım. ‘Şimdiden bir şey söyleyemem’ anlamını mahalli bir deyimle belirtmek istedim. Hay dilim kurusaydı! (Soruşturma safhasının gizliliği nedeniyle, bir soruya ‘Yorum yok’ yerine ‘Var da diyemem, yok da diyemem’ demem de başıma ne işler açtı. Ama benim üslubum böyle) Bu tarihte Balyoz davası diye bir şey gündeme gelmemişti henüz.

2 GÜN 7 SAAT SOĞAN DOĞRADIM

Ergenekon davasının soruşturma safhasında İzmir adliyesinde savcılara 7 saat, muhakeme safhasında İstanbul’da yargıçlara 2 gün ‘Soğan doğradığımı’ ve zaman zaman yanlış anlamaları düzeltmek için gazetelere beyanda bulunduğumu değerlendirememiş olmanızı anlamakta zorlanıyorum. Şayet çağrılsa idim Balyoz davasında da tanıklığımı yapardım. Bunu defalarca ifade ettim.

‘İleride konuşacakmış’ ifadenizle kastettiğiniz söylemim, Balyoz davasından alınacak dersler konusundadır. Yargıtay, AYM safhaları sonuçlanmadan dersler çıkarmak takdir edersiniz ki bizi güdük sonuçlara götürür.

Şayet benden beklentiniz televizyonlara çıkıp, açık oturumlara katılıp ‘soğan doğramaksa’ bağışlayın, ben muhakemelerin mahkemelerde yapılması gerektiği inancındayım. Böyle yaparsam dönemin Genelkurmay Başkanı olmam nedeniyle yargıya müdahale suçu da işlemiş olmaz mıyım?"

Bu haber toplam 2062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri