Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HİLMİ PAŞA'DAN HARP OKULU MÜFREDATI ÇIKIŞI

05.10.2012 12:29
Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonuna önemli açıklamalar yaptı.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Harp okullarındaki müfredatın darbe duygusu aşıladığını söyledi.

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na konuşan Hilmi Özkök çarpıcı açıklamalar yaptı.

Darbelerin önlenmesinde en etkili unsurun siyaset olduğunu ifade eden Hilmi Özkök, darbeleri doğru bulmadığını söyledi.

Özkök, "1960 darbesini genç subaylar istediği için 'genç subaylar' ifadesi bir tereddüt oluşturmuştur hep. Harp okullarındaki müfredat da gençlere o duyguları aşılıyor." dedi.

Darbeleri Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Eski Genelkurmay başkanlarından Hilmi Özkök, Harp okullarındaki müfredata dikkat çekti. "1960 darbesini genç subaylar istediği için, 'genç subaylar' ifadesi bir tereddüt oluşturmuştur hep. Harp okullarındaki müfredat da gençlere o duyguları aşılıyor." dedi.

DARBELER SAĞLIKSIZ DEMOKRASİLERİN SEMPTOMU

Darbeleri, 'sağlıksız demokrasilerin semptomu (hastalık belirtisi)' olarak niteleyen Hilmi Özkök, bir ülkede demokrasi arttıkça darbe ihtimalinin azalacağını vurguladı.

Özkök, 27 Mayıs 1960 darbesinde harp okulunda bir öğrenci olduğunu hatırlattı ve o gece günlüğüne yazdığı notları okudu. Günlüğünde, "Yeni güne 16 dakika önce girdik. Saat 2:00'yi bekliyoruz. Allah, silahlarımızı kullanmayı nasip ötmesin."

İşte Hilmi Özkök'ün ifadelerinden çarpıcı bölümler;

"Halk siyasete güvensizlik hissederse, ordudan bir şeyler bekliyor. Bu büyük bir yük oluşturuyor askerin sırtında. Demokratikleşme geliştikçe askeri müdahale ihtimalleri azalacaktır. Mesele demokratikleşmeyle çözülür. TSK'da birçok kişi gibi benim gibi düşünür (demokrattır). Benim gibi düşünmeyenler ise bunu vatana bağlılık gerekçesiyle yaparlar. Bazı şeyler alışkanlık yapıyor ama bunun (askerdeki darbe düşüncesinin) marazi bir hastalık olduğunu düşünmüyorum. Keşke hiçbir darbe olmasaydı. Darbelerin hiçbirisi iyi değildir. Darbelerle bir yere varılmaz. Herkesin kendi işini yaptığı bir Türkiye hayal ediyorum. Darbelerin olmadığı bir ülke özlüyorum. Ama siyasetçiler bazen bizden yardım ister gibi bir tavır içine girmiştir."

Hilmi Özkök'e Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine çok net yanıt verdi:

"Cumhurbaşkanlığı hevesinde olduğum iddiaları beni itibarsızlaştırmak için gündeme getirildi. Cumhurbaşkanlığı konusunda hiçbir teklif almadım. 35. madde dışarıda önemsendiği kadar çok önemli bir madde değildir. Madde değiştirilebilir." 

 

Bu haber toplam 3028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri