Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye 5 milyar dolarlık rafineri

07.02.2011 09:10
Hindistan'ın ve dünyanın en büyük petrol şirketlerinden olan Indian Oil'in (IOC) Türkiye'de 5 milyar dolarlık rafineri kurmayı planlıyor

Hindistan Mühendislik İhracatı Geliştirme Konseyi EEPC'nin organizasyonuyla Hindistan'ın mühendislik ürünlerinin tanıtımı amacıyla daha önce Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirilen Indian Show, bu kez 3-6 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da düzenlendi. Etkinliğe katılan Bakan Scindia, IOC ve Hindistan Doğalgaz Kurumu ONGC'nin Türkiye'de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde de bulunmak istediğine değindi.

IOC'nin Türkiye'de 15 milyon tonluk bir rafineri kurmayı planladığını dile getiren Scindia, kurumun fizibilite çalışmalarına başladığını bildirdi. 2008 yılında Çalık Holding ile Ceyhan'da bir rafineri kurma projesine girişen Indian Oil araya giren küresel kriz nedeniyle bu projesini kızağa almıştı. Kullandığı petrolün yüzde 70'ini dışarıdan ithal eden Hindistan'ın, özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde petrol ve doğalgaz şirketleri buralarda yerel şirketlerle ortak faaliyet gösteriyor. Petrolünün yüzde 95'ini ithal eden Türkiye ise en son Brezilyalı Petrobras şirketi ile Karadeniz'de petrol arama anlaşması yapmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 2682 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri