Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müzayedede satın aldı ülkesine bağışladı

06.03.2009 08:27
Hindistan'ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandi'nin kişisel eşyalarını ABD'deki bir müzayedede 1,8 milyon dolara satın alan Hintli işadamı hepsini ülkesine bağışladı.
Gandi'nin eşyalarını satın alan Hintli işadamı hepsini ülkesine bağışladı New York'taki Antiquorum Müzayede evinde yapılan açık artırmada Gandi'nin özel eşyalarını Vijay Mallya adlı bir Hint iş adamının satın aldığı belirtildi.

Mallya adına müzayedeye katılan Tony Bedi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mallya'nın bu eşyaları ülkesine bağışlamayı planladığını belirterek, "Eminim ki, Gandi'nin eşyalarının eve dönecek olmasından tüm Hintliler memnun olacaktır" diye konuştu.

Gandi'nin ünlü tel çerçeveli gözlüğü, sandaleti, cep saati, bir kase ve tabaktan oluşan 5 parçalık özel eşyası satışa çıkarılmıştı. Hindistan halkı, bu malzemelerin müzeye verilmesi gerektiği görüşüyle satış girişimine tepki göstermişti.

Satyagraha felsefesinin öncüsü olan Mahatma Gandi, bu felsefe Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ile özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri