Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hırvatistan AB'ye katıldı

01.07.2013 13:11
Hırvatistan, 1 Temmuz itibarıyla Avrupa Birliği'nin (AB) 28'inci üyesi oldu.

3 Ekim 2005’te Türkiye ve Hırvatistan, Avrupa Birliği’yle üyelik müzakerelerine birlikte başladılar. Aradan geçen 8 yılın ardından Hırvatistan, bugün AB’nin 28. üyesi olurken Türkiye müzakere sürecinin yarısına bile gelemedi.

Hırvatistan'ın AB'ye katılım sebebiyle, başkent Zagreb'deki Ban Yelaçiç Meydanı'nda kutlama programı düzenlendi.

Kutlamalara Türkiye'yi temsil eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra 15 devlet başkanı, 13 başbakan, 3 meclis başkanı olmak üzere aralarında çok sayıda bakanın da bulunduğu 170 üst düzey devlet yetkilisi katıldı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, kutlamalarda yaptığı konuşmada, Hırvatistan'ın AB üyeliğini ''ülke tarihindeki yeni bir sayfa'' olarak nitelendirdi.

‘Bugün sadece mevcut nesillerin değil, geçmişte yaşayan Hırvatların da rüyalarının gerçekleştiğini’ söyleyen Yosipoviç, ''Bugün, yeni nesillerimiz için daha güvenli, demokratik ve Avrupai bir geleceğin temellerini attık. Bizler, Avrupalıydık ve Avrupalı kalmaya devam edeceğiz. Avrupa, milletimizin kimliğinde kilit öneme sahiptir. Sadece coğrafi konumumuzdan dolayı değil, paylaştığımız ortak değerler nedeniyle de Avrupa'ya aitiz'' dedi.

Avrupa'nın, güvenlik ve barış topluluğu olduğunu ifade eden Yosipoviç, Hırvatistan'ın geçmişinin zorlu, trajik olduğunu ve AB üyeliğinin, şimdiki ve gelecekteki nesillere barış ve güvenli bir ortam getireceğini söyledi. Yosipoviç, ''AB, savaş karşıtı bir proje olarak ortaya çıktı ve barışın ve işbirliğinin sembolü olarak gelişti. O, barışın ve güvenliğin garantisidir. Bu nedenle, AB'nin bizim sınırlarımızda durmasını değil, iyi niyetli, barış içinde ve özgür bir ortamda, Avrupa rüyasına sahip diğer ülkelere de genişlemesini diliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri