Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hız yapan sürücülerin vay haline!

09.02.2013 12:52
Yeni sistemle kameralar arasında geçiş süresine göre hız kontrolü yapılıyor.
Konya 'da "koridor radar sistemi" hayata geçirildi. Uygulama, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi 'nin etkin bir biçimde kullanılmasını sağlıyor. 7 gün 24 saat hız kontrolü sağlayan sistemle sürücülerin hız sınırını aşmalarını engellenmesi hedefleniyor.
 
TÜRKİYE'DE BİR İLK
 
Türkiye'de, Kara Yolları Trafik Kanunu'na göre yapılmış ilk "koridor radar sistemi" Konya'da faaliyete geçti.
 
Sistemle ilgili açıklama yapan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan , "Bu uygulama Türkiye'deki ilk uygulamadır. Konya hız sistemleri bakımından yeni bir uygulamayı Türkiye ile tanıştırmış oluyor" diye konuştu.
 
KAMERAYI GÖRÜP YAVAŞLAMAK CEZADAN KURTARMIYOR
 
Sistem diğer elektronik denetleme sistemlerinden farklı. Sürücülerin kameraları görünce yavaşlaması onları ceza yemekten kurtarmıyor. Çünkü sistem, kameralar arasında geçiş süresine göre hız tespiti yapıyor.
 
"TESPİTLERİ YÜZDE 100 DOĞRULUK ORANINIDADIR"
 
Sistemle ilgili bilgi veren Konya Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şube Müdürü İbrahim Çelik, "Uzun mesafede ortalama hız kontrolü yapabilmektedir. Yaptığı tespitler yüzde 100 doğruluk oranındadır. Sistem 5 megapiksel gibi yüksek bir oranda çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir ve plakaları yüksek bir oranda okuyabilmektedir. Bu sistemimiz aynı zamanda diğer trafik ve asayiş projeleri ile entegre olabilecek bir yapıdadır" diye konuştu.
 
Konya'da İstanbul yolu üzerinde 20 noktaya kamera konuldu. Kameralar 12 kilometrelik koridorda, araçların hızını kontrol edecek ve uyaracak. Limiti aşanlara ise otomatik olarak ceza kesecek. 
Bu haber toplam 3266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri