Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FT, hızlı treni Türklere lüks buldu

14.03.2009 19:46
Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde hızlı trenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı seferi konu alındı.Hızlı trenin yolcusunun az olacağı iddiasında.

Financial Times, yüksek hızlı trenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Eskişehir seferini konu alan haberinde, AB fonuyla Türkiye için altyapı raporu hazırlayan Rainer Müller’in “Türkiye’deki hızlı tren için öngörülen yolcu sayısı az, tren döşeme maliyeti yüksek” saptamasına yer verdi.

ORİENT EKSPES’TEN BU YANA DEĞİŞTİ

Delphine Strauss’un Eskişehir kaynaklı haberinde yeni hızlı trenin görkemli bir törenle yola çıktığı belirtilirken yaşananların “Orient Ekspres”in şaşaalı günlerinden bu yana bir şeylerin değiştiğini gösterdiği belirtildi.
Hızlı tren tamamlandığında Ankara ve İstanbul arasında uçağa alternatif olacağı kaydedilen yazıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk seyahatinde mikrofonu eline alıp kilometreleri gururla “250, 252” şeklinde sayması anlatıldı. Hattın seçimlere iki hafta kala açıldığı kaydedilen haberde, yapımı teknik olarak daha fazla beceri isteyen İstanbul hattının tamamlanmasının iki yıl alacağı belirtildi. İzmir’i Gürcistan’a bağlayacak daha büyük bir yüksek hızlı tren ağının artan ulaşım talebine etkin bir ekonomik yanıttan çok büyük bir politik jest olacağı kaydedilen haberde, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk’un “2023’e kadar Londra’yı Beijing’e bağlayacağız” sözlerine yer verildi. Haberde şöyle denildi:

HIZLI TRENE ELEŞTİRİ

“Ancak ülkenin altyapı gereksinimleri üzerine AB tarafından fonlanan bir raporun yazarı olan Rainer Müller, Türkiye için ‘yüksek hızlı demiryolu belirsiz bir konudur’ dedi. Müller çok düşük olan yolcu sayılarına ve dağlık bölgelerde ray döşemenin yüksek maliyetine değindi. TINA Vienna Transport Strategies’in saptamasına göre, Hükümet finansman sağlar ve 'planladığı' tüm projeleri tamamlarsa demiryolu kullanımı 2020 yılında, 2004’teki düzeyinin iki katına çıkabilir. Ancak o zaman bile bu oran seyahatlerin yüzde 4.1’ine karşılık gelir.
Sadece başlamış ve finansmanı sağlanmış projeler hesaba katıldığında seyahatlerde demiryolunun payı gerçekte 2020’ye kadar yüzde 2.2’ye düşecek, otomobil, hava taşıtı ve en kalabalık kamu taşıma seçeneği olan otobüslerle seyahat daha hızlı büyüyecektir.”

FT haberinde 2004’te felaketle sonuçlanan ve eleştirilerin “Trene bakan inekler” afişiyle karşılandığı ilk hızlı tren deneyimini de anımsattı.

habervaktim

Bu haber toplam 1318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri