Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rotterdam'daki muhteşem Cami

18.12.2010 18:13
Yapımı büyük tartışmalara yola açan Hollanda’nın en büyük camisi "Essalammoskee", Rotterdam’da Belediye Başkanıve belediyenin imar ve iskan işlerinden sorumlu encümen üyesinin katıldığı bir törenle ibadete açıldı.

Yapımı büyük tartışmalara yola açan Hollanda’nın en büyük camisi "Essalammoskee", Rotterdam’da Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ve belediyenin imar ve iskan işlerinden sorumlu encümen üyesi Hamit Karakuş’un katildigi bir törenle ibadete açıldı.

 Toplam 2 bin 600 metrekare büyüklüğünde, bin 500 kişi kapasiteli cami, 50’şer metre yüksekliğinde iki minareye sahip. Yapımına 7 yıl önce başlanan ve büyük oranda 15. yy. Memlük mimarisinden esinlenerek inşa edilen cami, Duabi’deki Jumeirah Camisine de benzetiliyor.

 Feyenoord Stadı yakınlarında bulunan camide ibadetin yanısıra, bayanlar ve çocuklara yönelik farklı aktivitelerin düzenleneceği bölümler de bulunuyor.

 2003’te inşaatına başlanan caminin iki yıl sonra hizmete açılması öngörülmüştü. Ancak gerek minarelerinin yüksekliği gerek cami inşaatının finans kaynaklarına dönük eleştirilerden dolayı inşaat 7,5 yılda bitirilebildi. Özellikle Rotterdam’daki aşırı sağcı yerel parti Leefbaar Rotterdam’nın karşı çıktığı caminin, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edildiği ileri sürülüyor.

 Camide genç nesillere de hitap edebilecek Hollandaca diline hakim bir imamın görev yapacağını belirten cami yöneticilerinden Abdulrrazak Boutaher, ANP ajansına yaptığı açıklamada, caminin "hayırseverlik, merhamet ve karşılıklı anlayışın merkezi olmasını umduklarını" söyledi.

Bu haber toplam 5536 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri