Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hollande ve Merkel'den Yunanistan açıklaması

07.07.2015 02:37
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Yunanistan için müzakere kapısının açık olduğunu belirtirken, Almanya Başbakanı Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras yarın önerisini sunmalı" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan için müzakere kapısının açık olduğunu bildirdi.

Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'daki referandumun sonucunu değerlendirmek üzere Elysee Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşme sonrasında iki lider basın mensuplarına açıklama yaptı.

YUNANİSTAN İLE MÜZAKERE KAPISI AÇIK

Avrupa Birliği'nin (AB) sadece ekonomik bir yapı olmadığını, içinde bazı temel değerler de barındırdığını söyleyen Hollande, Yunanistan'daki referandumun sonucuna saygı duyduğunu dile getirdi.

AB'de ulusal hakimiyete ve demokrasiye saygının esas olduğuna dikkati çeken Hollande, yarın Brüksel'de yapılacak zirvede Yunanistan ile ilgili eylem planının masaya yatırılacağını bildirdi.

Hollande, "Yunanistan ile müzakere kapısı açık" ifadesini kullandı.

"ÇİPRAS ÖNERİSİNİ SUNMALI"

Merkel ise referandumun sonucunu kabul ettiklerini dile getirerek, müzakere kapısının açık olduğunu tekrar etti.

Yunanistan ile ilgili henüz bir planın oluşmadığını vurgulayan Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras (Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras) yarın önerisini sunmalı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan konusunda Fransa ile dayanışma halinde olduklarını dile getiren Merkel, avro bölgesindeki 18 ülkenin de önerilerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yunan halkı dün yapılan referandumda, resmi kreditörlerinin sunduğu kurtarma paketini yüzde 38,7'e karşı yüzde 61,3 oyla reddetmişti.

IMF, geçen hafta yayımladığı raporda, Yunanistan'ın gelecek 3 yıl içinde 50 milyar avroluk finansmana ihtiyacı olacağını ve ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesinin gerekebileceğini açıklamıştı.

Avro bölgesi liderleri Yunanistan'ın durumunu görüşmek üzere yarın akşam Brüksel'de toplanacak.

 
Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
yorum
gönül karakavak
bu konu ile ilgisiz ancak bazı yorumcular türkiye ile yunanistanı karşılaştırmış bizim milli hasıla düşükmüş yorumcular bu medyadan duyurulan ya da bize dayattırıln yanlış bilglr yıllardır bu ülke halkından toplanılanlar kime dağıtıldı? ya da ne yaptılar? gelir hakkında verilen bilgiler kamu spotudur yani yanlış bilgi nedeni sana vermeyip iktidara paraları aktarmadır, bu ülkenin nüfusu fazla, alınan vergiler fazla, herşey çok pahalı azıcık baştakilerin mal varlığına bakılsın tek yüzükle gelmişti, erdoğan birde beleş yemekten çok kilo aldı, yunanistanın krizi zaten vardı ancak yanlış ekonomik politika ve siyasi adım izlemişlerdi, birlikte tüm avrupa ülkesini geliştirecek adımlar atılacaktı bizim ülkede halkın gücü yok, tek güç, tek iktidar ve yalanlar, bu ülkenin ne cari açığıve ne de borcu olduğunu düşünyorum varsa da akpnin geliri kendilerine aktarmasından ve kendilerine harcamalarından kaynaklı.Çokiyi yediler,doydularkısarak,geliri düşük göstererek kendileri yedi içti sadece 13 yıl
07 Temmuz 2015 Salı 14:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri