Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hollande:Türkiye'ye yardım etmeliyiz

26.10.2013 02:14
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Avrupa'ya mülteci akınının önlenebilmesi çözüm önerisinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriyeli mültecilerin bulundukları kampları terk edip Avrupa'ya gelmeyi denemeleri sonucunun doğmaması için Suriye'ye komşu olan Lübnan, Ürdün ve Türkiye'ye yardım edilmesini istedi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

Avrupa Birliği (AB) Zirvesi sonrasında konuşan Hollande, "Bu ülkelere yardım edilmeli ki mültecilerin kampları terk ederek bize kadar gelmeyi denemeleri sonucuyla karşı karşıya kalınmasın" dedi. Hollande, Suriyeli mültecilerin kampları terk edip Avrupa ülkelerine gelmeleri halinde ise uygun şekilde ağırlanmaları için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Suriyeli mültecileri ağırlamaları için Lübnan, Ürdün ve Türkiye'ye bugünkünden çok daha fazla imkanın devreye sokulması gerektiğini belirten Hollande, Akdeniz'den Avrupa'ya yönelik göç akımında ise Libya'nın "aciliyet içeren durumuyla"öncelik arz ettiğini ifade etti.

ERDOĞAN'IN İSTEĞİ YERİNE GELECEK

Başbakan daha önce Kuveyt'te katıldığı bir toplantıda Suriye’de yaşanan krizin ve mülteci sorununa değinmişti. Erdoğan, Politik alanda Suriye konusunda pek öne çıkamayan Avrupa Birliği insani yardım boyutuyla ilgili önemli bir role sahip olduğunu dile getirmişti.ENSONHABER

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri