Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yıldırım: Emniyet güçleri saldırıyı engellemedi!

17.07.2014 10:40
İHH Başkanı Bülent Yıldırım önceki gün Hopa'da meydana gelen provokasyonla ilgili olarak konuştu.

İHH’nın meydanda iftar vereceğini yetkililerin bildiğini söyleyen Bülent Yıldırım, emniyet güçlerinin yapılan saldırıyı engellemediğini, sonradan edinilen bilgiye göre üst düzey emniyetçilerin paralel yapıyla ilişkili olduğu ortaya çıktığını söyledi. 

 

Kanal 24'e telefonla bağlanan Bülent Yıldırım konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 

EMNİYET GÜÇLERİ SALDIRIYI ENGELLEMEDİ

“Arkadaşlarımız Hopa’ya gitmeden bir gün önce emniyete haber verildi. Oradaki yetkililere haber verildi. Ve meydanda tırımızın iftar vereceğini biliyorlardı. Birden 60-70 kişilik bir grup 12 kişilik ekibimize karşı saldırıya geçti. Ve ilk saldırıyı arkadaşlarımız püskürttü, kendilerini korudular. Fakat, ilginçtir; emniyet güçleri saldırıyı engellemediler. Tabi, memur arkadaşları söylemiyorum, zannediyorum amirlerinin verdiği bir karardı bu. Zaten bu konuda da şikayetçi olduk. Ve bu saldırılar yapılırken orada emniyetten tarafsız bir davranış gördük.

ÜST DÜZEY EMNİYETÇİLER O YAPIYLA İLİŞKİLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Fakat bizim sonradan edindiğimiz bilgiler, oradaki üst düzey bir takım emniyetçilerin ne yazık ki son dönemlerde Sayın Başbakan’ın da söylemiş o yapıyla ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Umarım bu konuyla ilgili gerekli tedbirler alınacaktır.

POLİS MÜDAHALE ETMEKTE GECİKTİ

İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ise, yaşanan olaylar sonrası polisin müdahalede gecikmesinin kargaşanın büyümesine neden olduğunu belirtti. Oruç, olay çıkaran grubun etraftaki işyerlerinin camlarını kırmaya başlaması üzerine iftar TIR'ının şehir dışına çıkarıldığını kaydetti.

Kargaşada ateşlenen silah meselesine de değinen Oruç, asıl misyonu yardım etmek olan İHH'nın hiçbir personelinin silah taşımadığını söyledi. Olaydan sonra bir muhtarın kendini korumak için havaya ateş ettiğinin ortaya çıktığını vurgulayan Oruç, ''İHH'lılar ateş etti diyenlerle yargı önünde hesaplaşacağız'' diye konuştu. 

Bu haber toplam 1558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri