Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hoş görü ve kardeşlik Noel yemeğinde buluştu

26.12.2011 15:06
İsveç’in başkenti Stockholm’de Hoş görü ve kardeşlik Noel yemeğinde buluştu

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Türkiye kökenli Süryani iş adamı Fikri Özgün ve eşi Latife Özgün, Noel bayramı nedeniyle, İsveç Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Bülent Baloğlu ve İsveç’te görev yapan Türk basın mensuplarına bir yemek verdi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

 Her yıl 25 Aralık tarihinde Hz İsa’nın doğum gününün kutlandığı ve ailelerin hep beraber yemek yediği Noel bayramında Mardin’in Midyat ilçesinden 30 yıl önce İsveç’e yerleşen Özgün ailesi, bu sene bir sürpriz yaparak, kapılarını Türk medyasına açtı.

 Hoş görü ve kardeşliğin ön plana çıktığı yemekte, ev sahibi iş adamı Fikri Özgün, Yüzyıllardır Süryani ve Müslüman vatandaşların Mardin’de aynı değerleri paylaştıklarını vurgularken, ‘’Biz küçükken Midyat’a Müslümanların bayramını onlarla beraber kutlardık, onlarda bizim bayramımızı bizle beraber kutlardı. Bu güzel geleneği buraya da taşımak istiyoruz’’ Dedi.

 Binlerce yıllık tarihî geçmişi ile birçok medeniyetleri Mardin’in bünyesinde barındırdığını söyleyen Özgün ,’’Mardin'in bünyesinde Kürdü, Arabı, Türkü ve Süryanisi ile örnek bir hoşgörü ve mozaik kentinde yetişmiş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Süryani olarak, Sayın Baloğlu ailesini ve değerli Türk basın mensuplarının bizi kırmayıp davetimize icabet ettiği için çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra sık sık bir araya geleceğiz ve kardeşliğimizi pekiştireceğiz’’ şeklinde konuştu.

 Bu önemli ve güzel davete icap etmekten oldukça memnun olduğunu dile getiren ve Özgün ailesine çok teşekkür eden İsveç Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Bülent Baloğlu, din işleri müşavirliğinin yanı sıra ve sosyal işler müşaviri de olduğunu belirterek, ‘’Burada sosyal bir buluşmaya iştirak etmiş bulunmaktayız. İsveç’te yaşayan T.C vatandaşlarının her türlü sosyal aktivitelerini katılarak destek vermek görevimizdir’’ dedi.

 Bu masada oturan insanlar, 1000 yıllık Anadolu coğrafyasının köklerinden besleniyor’’ diyen Baloğlu, ‘’ 1000 yıldır, aynı acıları ve sevinçleri paylaşan, omuz omuza kardeşçe yaşamış bir coğrafyanın insanıyız.Şeklinde konuştu.

 Davette evin hanımı Latife Özgün’ün ağırlıklı olarak Mardin mutfağına ait et ve pilav çeşitlerinin bulunduğu zengin menü çok beğenilirken, yemekten sonra ikram edilen ev yapımı baklava ve kadayıf tatlısı davetliler tarafından  tam not aldı.

suryani-2.jpg

suryani-1.jpg

suryani-4.jpg

suryani-1.20111226151225.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 4854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri