Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hoşgörüden etkilenip İslama girdiler

03 Şubat 2009 / 09:40
İslami faaliyetler ve yardımlar dairesinden yapılan açıklamaya göre, 2008'de 72 ülkeden 1869'u bayan olmak üzere toplam 2 bin 763 kişi Müslüman oldu.
Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin ticari başkenti Dubai'de geçtiğimiz yıl çoğu bayan olmak üzere farklı dine mensup yaklaşık 3 bin kişinin İslamiyeti seçtiği bildirildi.

Bu rakamın, 2007'de Müslüman olan kişi sayısına kıyasla yüzde 71'lik bir artış olduğu öğrenildi.

Medyaya açıklama yapan daire başkanı Dr. Hamad Bin El Şaban, "Camiler, Kur'an bilimleri, İslami miras, araştırma fetvaları ve hayırsever işler yoluyla İslami kültürümüzü ve milli kimliğimizi tanıtıp yayıyor ve mesajımızı uygun bir şekilde kitlelere iletiyoruz" dedi.

El Şaban ayrıca İslami mesajın yüksek teknoloji kullanılarak kalifiye ilim adamları tarafından iletildiğini söyledi. Müdürlüğün yeni Müslüman olan kişilere özel ilgi gösterdiği, ihtiyaca binaen görsel ve ses materyallerinin tedarik edildiği ve tüm dillerde eğitici seminerler verdiği de belirtildi.

YERLİ NÜFUS AZINLIKTA

Altı ülkeden oluşan Körfez Dayanışma Konseyi (GCC)'ye üye ülkelerinin hemen hepsinde, özellikle Asya ülkelerinden çalışmak için gelen yabancı nüfusun yerli nüfusa oranı bir hayli fazla.

Örnek olarak toplam nüfusu 4.5 milyona ulaşan Birleşik Arap Emirlikleri'nde yerli nüfusun yüzde 25'te kaldığı tahmin ediliyor. Son aylara kadar artan petrol gelirleriyle geniş iş imkanı sunan Körfez ülkelerine en çok rağbet eden ve işçi gönderen ülkelerin başında Hindistan, Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Nepal ile Uzakdoğu ülkelerinden Endonezya ve Filipinler geliyor.

Özellikle Müslüman ailelerin yanında tam zamanlı kalan ve çalışan farklı dine mensup hizmetçilerin ılımlı hoşgörü ortamından etkilenip İslamiyete ilgi duyduğu ve zamanla İslamiyeti kabul ettiği ifade ediliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri