Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dink dosyası sil baştan!

25.04.2014 13:20
25 Aralık’da başlattığı operasyonun ardından görev yeri değiştirilen Savcı Muammer Akkaş’ın soruşturmasını yürüttüğü Hrant Dink dosyası Savcı Savcı Yusuf Hakkı Doğan’a devredildi.

Hrant Dink cinayeti dosyası, suç örgütlerine yönelik soruşturmasıyla tanınan Savcı Yusuf Hakkı Doğan’a devredildi. Savcı dosyayı sil baştan alacak. Dink ailesinin avukatı Bakırcıoğlu “Soruşturmanın derinleş- tirilmesini bekliyoruz” dedi

DİNK DOSYASI “ÖRGÜTLÜ SUÇLAR” SAVCISINA

Agos’un eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali olduğu iddia edilen kamu görevlilerine ilişkin soruşturma dosyası, Ermeni Soykırımı’nın 99’uncu yıldönümünde organize suçlar savcısı Yusuf Hakkı Doğan’a devredildi. Antalya’da suç örgütlerine yönelik operasyonlarıyla tanınan Savcı Doğan’ın dosyayı sıfırdan ele alacağı ve gerekli görüldüğü takdirde, bazı şüphelilerin ifadelerini de yeniden alabileceği belirtildi.

DİNK DOSYASI SEKTEYE UĞRAMIŞTI

TMK 10. Madde’yle Yetkili savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturma, bu savcının başlattığı 25 Aralık yolsuzluk soruşturması sonrası sekteye uğramıştı. Akkaş, yolsuzluk soruşturması için “Soruşturma yapmam engellendi” demiş, ardından da Tekirdağ’a tayin edilmişti.

TİB’DEN KAYITLAR BEKLENİYOR

TMK ve ÖYM’leri kaldıran yasanın Resmî Gazete‘de yayımlanmasının ardından Dink dosyası Örgütlü Suçlar bürosunda görevli Mesut Erdinç Bayhan’a devredilmişti. Avukatlar, “Hrant Dink cinayetiyle ilgili telefon (LOG) kayıtlarının silinmesine” ilişkin soruşturmanın dosyasını istemişti. Avukatlar savcı Bayhan’a sundukları dilekçede, kayıtların Hrant Dink cinayetiyle ilgili yapılan işlemleri de içerecek şekilde 10 Ekim 2009’da silindiği ve dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in de bu nedenle görevden alındığı iddialarına yer vermişlerdi. Dosyanın yeni savcısı Doğan’ın bu taleplerle ilgili işlem yapacağı öğrenildi.

ÖRGÜTÜN ÜST YAPILANMASINA YÖNELİK ETKİN SORUŞTURMA YAPILMADI

Taraf’a konuşan Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, dosyada soruşturmanın tamamlanması için çok sayıda delil bulunduğunu ve bir an önce dava açılması gerektiğini söyledi. Bakırcıoğlu, “Soruşturma bu güne kadar etkili bir şekilde yürütülmedi. Yeni savcının, dosyada bu kadar delil varken cinayetin arkasındaki örgütün üst yapılanmasına yönelik soruşturmayı derinleştirmesini bekliyoruz ancak, dosyanın yeni bir savcıya devredilmesiyle ilgili yorum yapmak şu an için doğru olmaz. Bekleyip savcının neler yapacağını göreceğiz” de

Bu haber toplam 1986 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri