Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK'dan çok önemli atamalar

12.07.2012 08:59
ÖYM'lerin yerine kullanılan Bölge Ağır Ceza Mahkemelerine atamalar yapıldı
ÖYM'lerin yerine kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri'ne atamalar yapıldı. Özel Yetkili Savcılara yeni mahkemelerde görev verilmedi. Başsavcıvekili Fikret Seçen'in özel yetkileri kaldırıldı. HSYK'dan açıklama bekleniyor.
 
YETKİ VERİLMEDİ
Terörle mücadale kapsamında açılacak soruşturmalara bakacak savcılar belirlendi. Başsavcı vekili Fikret Seçen, Sadettin Sarıkaya ve Bilal Bayraktar ile Balyoz soruşturmasını yürüten Hüseyin Ayar'a yeni düzenleme kapsamında yetki verilmediği öğrenildi.
 
4 İSME TERÖR SORUŞTURMASI YOK
Bu 4 ismin yeni düzenleme kapsamında "terörle mücadele" başlıklı soruşturmaları yürütemeyeceği öğrenildi. Atamalar kapsamında 4 ismin görev tanımları değişirken bu isimlerden Fikret Seçen'in İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görevine devam edeceği öğrenildi.
 
SEÇEN'DEN İLK TEPKİ
Özel Yetkileri alınan Fikret Seçen, "HSYK'nın takdiri. Karara saygılıyız." açıklamasında bulundu.
 
13 YENİ MAHKEME KURULACAK
Bu arada 28 Şubat soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Mustafa Bilgili görevinde kaldı. 9 eski özel yetkili savcıya bölge mahkemelerinde görev verildi.
 
HSYK, kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi. Bu kapsamda, 11 ilde 13 mahkeme görevlendirildi. 4 Özel Yetkili Savcı'ya yeni mahkemlerde görev verilmedi.
 
26 özgürlük hakimi atandı. 145 hakim ve savcı bölge mahkemlerinde görev yapacak.
 
Buna göre, 2'si İstanbul , 2'si de Diyarbakır 'da olmak üzere Ankara , İzmir , Antalya, Bursa, Malatya, Samsun, Erzurum ve Van'da Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri kuruldu. 65'i hakim 145 hakim ve savcı için görevlendirme yapıldı. Daha önce ÖYM'lerde görev yapan 50'den fazla savcı atama dışı bırakıldı.
 
HSYK, 13 ağır ceza mahkemesi başkanı, 26 ağır ceza mahkemesi üyesi ve bu kanun kapsamında görev yapacak 26 özgürlükler hakimi olmak üzere, hakim sınıfından 65, 11 Cumhuriyet başsavcıvekili, 69 Cumhuriyet savcısı olmak üzere, savcı sınıfından 80, toplamda ise 145 hakim ve Cumhuriyet savcısını kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere ihtisas mahkemelerinde yetkilendirdi.
Bu haber toplam 2044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri