Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstinaf Mahkemeleri Haziran'da işbaşı yapıyor

23.02.2011 08:28
Yargıtay ve Danıştay'ın daire ve üye sayısını artıran yargı reformunun parçası istinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesi için atama yapıldı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 9 bölgede kurulan bölge adliye (istinaf) mahkemelerinin başsavcılarını belirledi. Atamalardaki en sürpriz isim İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin oldu. Engin, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi cumhuriyet başsavcısı oldu. Başsavcıların istinaf mahkemelerinin teknik ve idari altyapı konusundaki eksikleri tamamlamaları planlanıyor. Söz konusu mahkemelerde görev yapacak bin civarında birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcının ise yaz kararnamesinde (haziran) atanmaları ve mahkemelerin yeni adli yıl açılışında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Adana ve Samsun'da bu yaz sonu faaliyete geçmesi planlanan istinaf mahkemeleri, yargıdaki iş yükü sorununu büyük ölçüde çözecek. 9 bölgede kurulan istinaf mahkemeleri, üst sınırı 5 yıl hapis cezası öngören suçlar ile 5 bin TL'lik davalara bakacak. Ağır cezalık davalar ile 5 bin TL'nin üzerindeki maddi anlaşmazlıklar temyizle yine Yargıtay'ın önüne gidecek. İstinafların Yargıtay'a giden mevcut davaların yüzde 50-60'nı karara bağlayacağı belirtiliyor. Bölge adliye mahkemelerinin, yargıdaki iş yükü ve zamanaşımı sorununu ortadan kaldırması bekleniyor.

HSYK'nın dün 'bölge adliye mahkemeleri cumhuriyet başsavcıları'na ilişkin kararnamesinde atanan başsavcılar şöyle: İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) Cumhuriyet Başsavcılığı'na İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Ankara BAM'a Konya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Canan, İzmir BAM'a Adalet Başmüfettişi Celal Kocabaş, Bursa BAM'a Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek, Adana BAM'a Adana Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Konya BAM'a Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin, Samsun BAM'a Ankara Cumhuriyet Savcısı Erol Tosun, Erzurum BAM'a Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Radi Akyol, Diyarbakır BAM'a Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Necmettin Saygın. İstinaf mahkemelerinde daireler üçer kişilik heyetlerden oluşacak. Önceki HSYK, istinaf mahkemelerini bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluklarını dikkate alarak 9 bölgede kurulmasına izin vermişti.

İstinaf mahkemelerinin bulunduğu şehirler ve sorumlu olduğu iller şu şekilde olacak: İstanbul: Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Düzce. Bursa: Çanakkale, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Yalova. İzmir: Manisa, Uşak, Aydın, Denizli ve Muğla. Konya: Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Antalya, Aksaray ve Karaman. AdanA: Mersin, Niğde, Kayseri, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Kilis. Ankara: Eskişehir, Bolu, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat. Samsun: Sinop, Amasya, Tokat, Sivas, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin. Erzurum: Erzincan, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan ve Bayburt. Diyarbakır: Elazığ, Tunceli, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Şırnak, Hakkari.

Kaynak:
Bu haber toplam 5318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri