Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK'dan 3 savcıya soruşturma

02.05.2014 18:26
HSYK, hükümete yönelik gerçekleştirilen 17 ve 25 Aralık operasyonlarını yürüten savcılar hakkındaki incelemeyi soruşturmaya dönüştürdü.

HSYK 3. Dairesi, İstanbul merkezli soruşturmaları yürüten savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş'ın yanı sıra operasyondaki şüphelilerin malvarlıklarına el konulması kararı veren hakim Süleyman Karaçöl hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

İHBAR VE ŞİKAYETLER NEDENİYLE İNCELEME YAPILIYORDU

3. Daire, 17 Aralık operasyonunu yürüten savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Süleyman Karaçöl hakkındaki ihbar ve şikayetler nedeniyle inceleme yapılmasına karar vermişti. Sözkonusu inceleme kararı izin için Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.

SORUŞTURMA KARARI OY ÇOKLUĞUYLA ÇIKTI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın inceleme iznine onay vermesinin ardından kurul müfettişlerinin başlattığı çalışma tamamlandı. HSYK 3. Dairesi, müfettiş raporu doğrultusunda, Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Süleyman Karaçöl hakkındaki soruşturma açılmasına oy çokluğuyla karar verdi.

Daire üyeleri Ahmet Kaya, Bülent Çiçekli ve Resul Yıldırım soruşturma açılmaması yönünde oy kullandı. Daire Başkanı ve HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici ile üyeler Ömer Köroğlu, Ahmet Karayiğit ve Zeynep Kavlak ise soruşturma açılması yönünde oy verdi.

ONAY ÇIKARSA İŞLEMLERİ 2. DAİRE YÜRÜTECEK

Soruşturma kararı onay için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a gönderilecek. Bozdağ'ın onay vermesi durumunda soruşturma işlemleri HSYK 2. Dairesi’nce yürütülecek.

Bu haber toplam 1440 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri