Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HSYK'dan operasyonla ilgili önemli açıklama

26.12.2013 23:41
HSYK, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla başlayan tartışmalara son noktayı koydu.

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine başlatılan 17 Aralık operasyonu sonrası gözlerin çevrildiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK) uyarılar geldi. Yazılı açıklama yapan HSYK, operasyon sonrasında değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği'nin yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, Anayasa ve kanun hükümlerine açıkça aykırı olduğunu vurguladı.

Operasyon sonrası devletin değişik kademelerinden soruşturma savcılarına gelen eleştirilere de yanıt verilen açıklamada, "Tüm yetkililerin, basın mensuplarının ve kamuoyunun yargıyı yıpratacak, töhmet altında bırakacak tutumlardan kaçınması yargı camiasının ortak beklentisidir" denildi.

KORSAN BİLDİRİ İDDASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop katıldığı bir canlı yayın programında HSYK'nın açıklamasını değerlendirdi. Şentop "HSYK açıklaması 13 üyenin onayıyla yapılmış korsan bir bildiridir..Eskiden asker adına bildiri yayınlanırdı, şimdi HSYK yayınlıyor"" dedi.

İşte HSYK'nın tartışılan o açıklamasının detayları;

YÖNETENLERİ DE YARGI DENETLER

Devlet organları ve idare makamları da bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır. Yasama ve yürütme organlarına karşı bağımsızlığı korunan yargı, yönetenlere karşı yönetilenlerin güvencesidir. Hukuka aykırı eylem ve işlemlerde bulunulması halinde yönetenlerin de herkes gibi yargı tarafından denetlenmesi demokratik hukuk devletinin gereğidir.

TÖHMET ALTINDA BIRAKACAK BEYANLARDAN KAÇINILMALI

Özveri ve titizlilikle görev yapan tüm yargı mensuplarını zan altında bırakan beyan ve yazıların, hukukun üstünlüğü ve çağdaş demokrasinin unsuru olan bağımsız yargıya zarar vereceği hususu da gözden ırak tutulmamalıdır. Bu nedenle; yargı bağımsızlığını ihlal etmeden, yargıya duyulan güveni zedelemeden varsa yanlışlıkları ortaya çıkarmak ve gereğini yapmak başta HSYK'nın görevidir. Tüm yetkililerin, basın mensuplarının ve kamuoyunun yargıyı yıpratacak ve töhmet altında bırakacak tutumlardan kaçınması da yargı camiasının ortak beklentisidir.

YÖNETMELİK ANAYASA'YA AYKIRI

Adli görevi bulunmayan mülki idare amirlerinin de bilgilendirilmesini içeren yönetmeliğin 2. ve 3. maddeleri yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile anayasanın ve CMK'nın ilgili hükümlerine açıkça aykırıdır.

ŞİKAYETLER TİTİZLİLİKLE İNCELENİR

Hakim ve savcıların suç işleyip işlemedikleri, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığı araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri HSYK'nın görevleri arasındadır. Hakim ve savcılar hakkında bugüne kadar gelen tüm ihbar ve şikayetleri titizlikle değerlendirilmiş ve ilgili kanunlarda yer alan disipline ilişkin hükümler uygulanmıştır.

HSYK TATİLE ÇIKTI

Türkiye, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından baş döndürücü gelişmeleri art arda yaşıyor. Yargı da bu süreç içinde çeşitli iddialar ve tartışmalarla sürekli gündeme geliyor. Son olarak 2. dalga yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcı Muammer Akkaş'ın elinden dosya alındı. Akkaş 'engellendiğini' öne sürdü. Başsavcı Turan Çolakkadı ise Akkaş'ı soruşturmanın gizliliğini ihlal etmekle suçladı. Tüm bu olağanüstü gelişmeler yaşanırken Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tatile çıkma kararı aldı.

Soruşturma dosyası elinden alınan cumhuriyet savcısı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı arasındaki gerginliğin su yüzüne çıktığı gün, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da izne çıktı. HSYK da Yargıtay, Danıştay ve mahkemeler gibi 15 Ocak'a kadar dosya devirleri nedeniyle çalışmalarına ara verdi.

HSYK üyelerinin büyük bölümü yarından itibaren izne ayrıldı. HSYK, son olarak bugün gündemlerini tamamladı. Ancak, çok acil bir konu olması halinde HSYK'nın toplanmasının da mümkün olduğu belirlendi.

HSYK'DAN YAPILAN AÇIKLAMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri