Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hudut Birlikleri Ne Zaman Başlıyor?

26.09.2011 11:30
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda ABD ziyaretine ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Siirt'teki saldırıya ilişkin sorular üzerine Başbakan Erdoğan, son gelişmelerin, sınır ötesi operasyonların çok önemli bir netice doğurmasından kaynaklandığına inandığını dile getirerek, 'Eğer bu sınır ötesi operasyonlarda önemli neticeler ortaya çıkmamış olsaydı öyle zannediyorum ki bu süreç belki daha sakin geçebilirdi, ama bunu da yapmak durumundayız ve yapacağız da. Bu içeride de olacak sınır ötesinde de olacak. Bu konuyu Irak Cumhurbaşkanı ile de paylaştım, görüştüm. Bundan sonraki sürece yönelik de bizim güvenlik zirvesi olarak ifade ettiğimiz heyetimizle, yarın Bakanlar Kurulu'nda değerlendirmelerimizi yapıp, tekrar sürekli olarak bunlar an be an devam edecek. Çünkü bunu aralığı çok çok açmak suretiyle değerlendirmek olmaz. Bunlar her an görüşmemiz gereken ve özellikle de Beşir beyin adıma bu işleri sürekli yürüttüğü bir süreç" dedi.

BÖYLE ALÇAKLIK OLUR MU

"Bir şeyi çok açık net ortaya koymam lazım. Buradan öncelikle Kürt kökenli annelere seslenmek istiyorum, ardından tüm annelere seslenmek istiyorum" diyen Erdoğan, şöyle devam etti;

"Siirt'te olan hadise sıradan bir hadise değildir ve gerçek yüzlerini ortaya koyması bakımından çok önemli bir hadisedir. O, PKK'nın gerçek yüzünü ortaya koyması bakımından çok önemlidir. PKK, karşısındaki kadına da kıza da böyledir, kendi içindeki kadına kıza da böyledir. 4 tane kızımızı şehit ettiler. İfade edilen mermi rakamı ne, 200'e yakın mermi, kurşun. Böyle bir vahşet olur mu? Böyle bir alçakça saldırı olur mu? Başındaki tülbenti ortaya koyan Kürt annesi kardeşlerime sesleniyorum; peki şimdi bu tülbentlerinizi nereye sereceksiniz, bu 4 kızımız kimin kızları. Buyurun işte Siirt. Benim damadı olduğum şehir. Orada Kürt kardeşlerim var, Arap kardeşlerim var. İşte buyurun bunlar işte Kürt kardeşlerimiz. Biz onları polis zannettik' diyor. Bu size haklılık mı kazandırıyor? Oradaki polis kolejine yaptığınız saldırı size haklılık mı kazandırıyor? Bu ülkenin polis koleji olmayacak mı? Bu ülkenin polis akademisi olmayacak mı? Bu ülkenin askeri okulları olmayacak mı? Biz devletiz. Bu devletin çeşitli kurumları var. Siz savunmasız insanları bile çok rahatlıkla öldürebilecek vahşete, alçakça yaklaşıma sahip bir örgütsünüz."

Terörle mücadele siyasette müzakere

Terör örgütünün yaptıklarının çok net ortada olduğunu belirten Erdoğan, "İçlerinde 5 tane kadını da infaz ettiler, kendi içlerinde. Şimdi o da ortaya çıktı. 'Gaz zehirlenmesi' dediler. Bunlar acımasızdır. Bunlar kandan beslenirler ve kandan beslendiklerinin, oradan nemalandıklarının en açık ifadeleri de işte bu son attıkları adımlardır. Temenni ederim ki bunlar son çırpınışlarıdır. Bizim burada geri adım atmamız, beklememiz mümkün değil. Çok açık net söylüyoruz, biz terörle mücadele ederiz, siyasi iradeyle de müzakere ederiz. Bizim anlayışımız budur. Terörle mücadele sonuna kadar, ama siyasette de müzakere. Siyasete gelen bizimle konuşabilir, ama gelmeyen bizimle konuşamaz. Terörle devlet gerekli gördüğü takdirde, gerekli elemanlarıyla bu görüşmelerini de yapar. Bu sadece terör suçlularıyla değil, farklı suçlularla da bunları yapar. Çünkü devletin görevi neticeye varmaktır. Netice almaktır.'

Filistin BM'nin gündemine oturdu

BM Genel Kurulu'na katıldığını, ikili görüşmeler yaptığını belirten Erdoğan, bu görüşmelerde özellikle ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konulara yönelik düşüncelerini de paylaşma ortamı bulduklarını anlatarak, "Bu görüşmelerde, özellikle küresel konulardaki fikir terakkisinde, düşüncelerimizin örtüştüğünü tespit etme fırsatını bulduk. Onların yaklaşım tarzları, tabii ki bizim bundan sonraki sürece yönelik değerlendirmelerimize zenginlik katacaktır. Temaslarımızda ülkemizin 2015-2016 dönemi Güvenlik Konseyi adaylığı ve bunun yanında İzmir EXPO 2020 adaylığını muhataplarıma hatırlattım ve kendilerinden desteği de özellikle istedim. Ağırlıklı olarak Filistin'in devlet olma noktasındaki adımını attığı bu Genel Kurul, tabii ki BM'nin gündemine tam manasıyla oturmuştur ve Filistin'in devlet olma sürecini koşulsuz destekleyen ülkemiz, şu ana kadar yaptığı çalışmaları bundan sonra da yine aynı kararlılıkla devam ettirecektir. BM Güvenlik Konseyinde bu sürecin müzakeresi, ardından gelişmelere göre BM Genel Kurulu'na gelmesi, bunların hepsi tarafımızdan yakın bir takip içerisinde Filistin yönetimiyle de irtibatlı olarak devam edecektir. Kendi adımıza orada yaptığımız görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini, bu sayede ülkemizin düşünce, beklenti ve öngörülerini paylaşma imkanı bulduğumuzu belirtmek isterim' dedi.

İran ile ortak hareket ediyoruz 

İran ile terörle mücadele konusunda atılacak müşterek adımlara ilişkin sorular üzerine Erdoğan, terörle mücadele kararlılığının aynı şekilde devam edeceğini söyledi. Erdoğan, "Belki bu bizleri de sizleri de bu ifade çok kullanıldığı için bezdirmiş olabilir ama bunu ifade etmek bizim için bir sorumluluktur. Bundan dolayı bunu ortaya koymak durumundayım' diye konuştu. İran ile Türkiye'nin ortak terör örgütüyle mücadele ettiğini belirten Erdoğan, 'Oradaki ismi farklı, bizdeki ismi farklı, ama terör örgütü aynı. Kandil, İran'ın sınırı oluşu sebebiyle de orayla ilgili özellikle kara ve hava harekatını müşterek yaptığı bir bölge. Buna yönelik olarak bizim de İran ile müşterek yapabileceğimiz bundan sonra operasyonlar var, yaptıklarımız var. Bu konudaki çalışmaları da ilgili birimlerimiz kendi aralarında karşılıklı yürütecekler. Şu anda da yürütülüyor. Bu çalışmalarımızdaki kararlılığı her iki taraf de teyit etmiştir. Herhangi bir erteleme söz konusu değildir. Bunun üzülerek söylüyorum ama bedeli olacaktır' dedi.

KÖSTEK OLUYORLAR

Başbakan Erdoğan, CHP liderinin 'akil adamlar' önerisine de "Muhalefet destek yerine köstek oluyor" sözleriyle tepki gösterdi. Erdoğan, anamuhalefet ve muhalefetin terörle mücadele konusundaki önerilerini zaten bildiklerini belirterek, 'Artık biz bu tür şeylerden bir yerde bıktık, biz artık netice istiyoruz. Neticeye yönelik varsa farklı bir şeyleri onu bilelim, ama şu anda gazetelerde çıkan başlıklar filan bizim artık alışageldiğimiz şeylerdir; değişik bir şey yok' dedi.

HUDUT BİRLİKLERİ

Terörle mücadeleden vazgeçmeyiz. Hudut birlikleri kurulduğu zaman çok daha rahatlayacağız. Mart, Nisan gibi 5 bin 100 kişilik ilk grubun eğitimi tamamlanacak. Bunlar sözleşmeli görevleri süresince aynı yerde görev yapacaklar. Araziyi, halkı tanıyacaklar. Dolayısıyla etkin mücadele olacak.

 

 

Bu haber toplam 2016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri