Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genç hukukçulardan Said-i Nursi'li anayasa

03.04.2012 09:36
3 üniversitenin öğrencileri, kapağına Said-i Nursi'nin fotoğrafını koydukları anayasa taslağını Meclis komisyonuna sundu

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nda faaliyet gösteren Genç Hukukçular Topluluğu, dün, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaydı.

Bilkent, Galatasaray ve Marmara üniversitelerinden hukuk fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu topluluk, komisyona, Said-i Nursi'nin fotoğrafını kapak yaptıkları taslak metni verdi.

AYETE GÖNDERME

Sunumda, "Allah'ı bırakıp da birbirimize Rab edinmeyelim. Artık doğruluk sapıklıktan apaçık ayrılmıştır" ayetlerine gönderme yapıldı.

Bülent Sarıoğlu imzasıyla Hürriyet gazeetsinde yer alan habere göre, ayetlerden alıntılarla hazırlanan taslakta, 'sanal ahlaksızlık' tanımıyla internetin sınırlanması ve zinaya ceza verilmesi istendi.

TALEP VE TEMENNİLER

Haberde, "Bediüzzaman Said-i Nursi'nin Görüşleri Çerçevesinde Talep ve Temenniler" başlıklı taslaktan bazı alıntılar yer aldı:

— Cumhuriyet, insanın insana ilah olmasını engelleyecek bir mahiyette olmalıdır.

— Özgürlüklerin sınırsızlığı anarşizmdir.

— Zinanın serbest olması, reel ve sanal ahlaksızlığın yaygınlaşmasına müsaade edilmesi, özgürlük değil gençlerin yani milletin geleceğinin esaret altına alınmasıdır.

— Kendi ülkesindeki misyonerlik faaliyetlerinden kuşku duyup engellemeye çalışan bir devletin diğer ülkelerde camiler açıp hocalar görevlendirmesi tutarsız bir davranıştır.

— Başörtüsü gerek öğrenciler gerekse kamu personeli için serbest olmalıdır.

— Laiklik dinin vicdanlara hapsolması değildir.

— Devlet okullarında seçmeli ders olarak yerel dillerin var olması demokratik ve rasyoneldir.

— Başörtülü bir kimsenin milletvekili olmasının uygulamadaki engelleri kaldırılmalıdır.

— Profesyonel yaşama denk gelen iki ibadet vaktine engel olunması vahşi kapitalizmdir.

— Ortaöğrenim kurumlarında cuma namazına gitmek isteyen öğrenciye engel olunmamalıdır.

— Milli kumar, milli içki, aşırı silahlanma ve atıl yatırımlar olmamalıdır.

— Milletvekilleri TBMM yeminlerini kutsal kitapları üzerine yapabilmelidir.

"SİZ DE İLAH YARATIYORSUNUZ"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart toplantıda söz aldı ve öğrencilerin vakıf yerine topluluk ismiyle komisyona başvurmasını eleştirdi.

Kart, "Kimliğinizi niye saklıyorsunuz? Biz sizi Bediüzzaman'ın talebeleri olarak da davet ederdik. Bunlara tenezzül etmeyin. Anlattıklarınızın pek çoğu insanlığın evrensel kazanımları. Bunları neden bir kişiye mal etme arayışındasınız? İnsanın insana ilah olması yanlıştır diyorsunuz ama siz de ilah yaratıyorsunuz. Biz 21'inci yüzyılı düzenlemeye çalışıyoruz siz 19'uncu yüzyılın kavramlarını kullanıyorsunuz. Sorgulayıcı olun, başkalarına tabi olmayın" dedi.

Bu haber toplam 2288 defa okunmuştur
10 sağlam yeşil elmanın arasına gizlenmiş bir çürük elma.
Zübeyr
Biri bana bu cümlenin ne demek istediğini anlatsın; Kendi ülkesindeki misyonerlik faaliyetlerinden kuşku duyup engellemeye çalışan bir devletin diğer ülkelerde camiler açıp hocalar görevlendirmesi tutarsız bir davranıştır. Diyalogcu olmadık olmayacağız, yapamayacaksınız inşaallah.
03 Nisan 2012 Salı 09:56
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri