Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hukuk tanımayan hakim adalet için felakettir

29.04.2015 09:46
Yılmaz, “CMK’ya göre hakimlerin verdiği tahliye kararları yok hükmündedir. Kanundan kaynaklanmayan bir yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hâkimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felakettir. Bir yargı

Paralel Medya’nın “iftiralarla” hedefe yerleştirdiği HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Akit’e konuştu: “Kimsenin suç işleme özgürlüğü yok, bundan sonra aynı işlere tevessül eden olursa onlar da gerekli işleme tabi tutulacaklardır!”

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu; Selam -Tevhid ve Tahşiye davasında tutuklu bulunan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve diğer şüphelilerle ilgili ‘korsan tahliye’ kararını alan 29. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Metin Özçelik, 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mustafa Başer, Şanlıurfa’da yürütülen operasyonda tutuklanan 3 polisin tahliyesine karar veren nöbetçi hakim Habil Karaman hakkında açığa alma kararı alınca, “paralel medya” taarruza geçti.

Paralel Medya’nın özellikle hedef aldığı isim, HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz oldu.

Paralel medya Mehmet Yılmaz’ı şu ifadelerle hedefe yerleştirdi:

“Hidayet Karaca ile 62 polis hakkında redd-i hakim ve tahliye kararları veren iki hakim apar topar açığa alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘HSYK toplanmakta geç kaldı” sözünden dakikalar sonra HSYK 2. Dairesi kararını açıkladı. Daire başkanı özür diledi.”

YARGITAY 2. DAİRE BAŞKANI MEHMET YILMAZ İFTİRALARA CEVAP VERDİ

Akit’e konuşan HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, paralelci medyanın yayınlarına tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Biz toplantıya saat 14’te girdik, toplantıdan 17’de çıktık. Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından hiç haberdar değildik. Gazeteci arkadaşlara çıkışta açıklamalarda bulundum. Benim dediğim açıktır: ‘Bazıları yüzünden adaletimizin düşürüldüğü durum elbette hepimizi üzmüştür. Kimsenin adaletimize böylesine hukuk dışı tasarruflarla zarar vermeye hakkı yoktur. Bundan sonra da bu tavrımız devam edecektir. Bundan sonra da, kim olursa olsun, böyle hukuk dışına çıkarsa, gereken yapılacaktır. Kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Suç işleyen herkes bundan sonra da işlediği suçun karşılığını bulacaktır.”

HSYK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz şöyle devam etti: “Anayasa’nın hükmü açık; Madde: 6: Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir devlet yetkisini kullanamaz. Ceza Muhakemeleri Kanunu 7. Madde de der ki; “Görevli olmayan hâkim veya mahkemece yapılan işlemler hükümsüzdür.” Durum bu kadar açıkken ne demek istiyorlar yani; Gerede Asliye Ceza Mahkemesi tutsa ve Başbakan’ı mahkûm etse ya da hakkında tutuklama kararı verse, ‘mahkeme kararı’ diye bunu uygulayacak mıyız? Yasa açık, soruşturma aşamasında sulh ceza mahkemeleri yetkili kılınmış. Asliye ceza mahkemelerinin yetkisi yok. Bu manada, Kadastro Mahkemesi’nden farkı yok. Durum bu kadar açık ve net bir şekilde ortadayken, ‘Vay efendim, hatalıydı, hukuka aykırıydı, ama şöyle, ama böyle” diye yorumlar yapmanın anlamı yok. Hukuku hukukçulara bırakalım. Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur.”

KANUNDAN KAYNAKLANMAYAN YETKİYİ KULLANAN HAKİMİN VARLIĞI FELAKETTİR!

HSYK 2. Daire Başkanı Yılmaz şöyle devam etti:

“Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 7. Maddesi  “Görevli olmayan hâkim veya mahkemece yapılan işlemler hükümsüzdür” hükmüne yer verdiğine göre, tahliye kararları yok hükmündedir. Yargı bu aziz milletin yargısıdır. Saygınlığına zarar verecek davranışlara müsaade etmemek görevimizdir. Kanundan kaynaklanmayan bir yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hâkimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felakettir. Hiç kimsenin, hele hele bir yargı görevlisinin ülkede hukuk kaosu meydana getirmeye, insanımızın yargıya olan güven ve inancını sarsmaya hakkı olamaz. Mesele bundan ibarettir. HSYK hukuku uygulamıştır. HSYK siyasetin tamamen dışındadır. Anayasa ve kanunlarımıza göre hüküm verir.”

PARALEL MEDYA’YA YARGI YOLU!

Yılmaz, “Paralel Medya”nın yorum ve sözde haberleri ile hem HSYK’yı, hem de HSYK üyelerini töhmet altında bıraktığını ve açıkça iftira attığını belirterek, “Hem şahsen, hem de kurum olarak gerekli yargı yollarına başvurulması tabiidir” dedi.

Yeni Akit

 
Bu haber toplam 1686 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri