Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEMUR ZAMMINDA İPLERİ KOPARAN MALİYET?

23.05.2012 09:49
Yaklaşık 2 haftadır süren hükümet ile memurlar arasındaki pazarlıkta anlaşma çıkmadı. Memurlar bugün eylemde. Peki ipler nerde koptu.

Maliye Bakanlığı, memurların talep ettiği zammın bütçeye 25 milyar lira yük getireceğini açıklayınca toplu sözleşme görüşmeleri kilitlendi. Memurlar bugün tüm yurtta eyleme çıkıyor.

Uzlaşma sağlanamadı
 
Geri adım atmaya karar veren hükümet, 2012 için yüzde 3+3’lük zam teklifini 3.5+4’e yükseltti. 2013 için yeni teklif yapmayan hükümet, yaklaşık 2 milyar liralık bir ek maliyetle pazarlıkları bitirmeyi planlıyordu. Memur-Sen, 2012 için talebini yüzde 7.5+7.5’e, 2013 için yüzde 6.5+6.75’e indirdi. Memur-Sen  bunun geri adım olmadığını, hükümetin uzlaşmaz tavrına ironik bir yanıt olduğunu açıkladı. 
 
Bütçe planları ile memurların talepleri arasındaki uçurum kapatılamadı. Taban aylığa da zam isteyen Memur-Sen’in talebi ile hükümetin son teklifi arasında yaklaşık 25 milyar liralık fark bulunuyor. Memur-Sen’in eş yardımı zammı, 4-C’liye yüzdelik zam, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması talepleri de bütçe hedeflerini sarsacak unsurlar olarak görülüyor.
 
Son sözü söyleyecek Hakem Kurulu’nun Maliye kanadı da bütçeye getirilecek ek yüke dikkati çekecek. Maliye, bütçe açığı, cari açık, Orta Vadeli Plan ve mali disiplini gerekçe göstererek, “Bu son teklifimiz” diyen Başbakan Erdoğan’ın vurgusuna uygun tavır alacak.

HÜKÜMETE GÖRE ZAMMIN MALİYETİ BÜYÜK

25 milyar liralık maliyet, hükümet açısından pek çok yatırıma kaynaklık edecek bir tutar anlamına geliyor. Bazı kamu harcamalarının proje tutarları şöyle:

-  2012 yılı ulaştırma - haberleşme yatırımları 12.3 milyar TL.

Eğitim yatırımları 5.9 milyar TL.

-  Tarım projeleri 5.5 milyar TL.

-  DSİ’nin 2012 yatırımları 1.6 milyar TL.

-  Deriner Barajı’nın maliyeti 6.6 milyar TL.

Ankara - İstanbul hızlı tren yatırımı 7.9 milyar TL.

-  Karayolları 2012 yatırımı 500 milyon TL.

-  Başkent Doğalgaz’a gelen en yüksek teklif 1.6 milyar TL.

Memurlar deli gömleği giyip tweet atacaklar

Hükümetle toplu sözleşme masasında anlaşamayan ve gözlerini Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na çeviren memurlar, tepkilerini eylemlerle gösterecek. KESK ve Türkiye Kamu-Sen bugün bütün iş kollarında iş bırakacak. Memur- Sen ise Eğitim-Bir-Sen’in iş bırakacağını, üye sendikaların eyleme katılmakta serbest olacağını bildirdi. Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Sen,  Türk Eğitim Sen ve Birleşik Kamu-İş’in ilk defa aynı anda greve çıkmasıyla okullarda hayat duracak. 500 bini aşkın öğretmen işbaşı yapmayacak.

İlginç eylemler hazırlandı

Meydanlar ilginç eylemlere sahne olacak. Türk Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları, hastaneleri önünde deli gömleği giyecek. Memur-Sen, tepkisini sosyal medya üzerinden de gösterecek. Yüz binlerce Memur-Sen üyesi, bakanlara, milletvekillerine tweet atarak taleplerini iletecek. Memur maaşları konusunda son sözü söyleyecek olan kamu hakem heyetine seslenecek bir eylem de Memur-Sen’in gündeminde. Sayıştay Başkanı Recai Akyel’in belirleyeceği bir yerde toplanacak olan heyete, kitlesel basın açıklaması ile seslenilmesi planlanıyor.

Çelik: Her şeyin bir ölçüsü var

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların yapacağı eylem için, “Eylem ve tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır” dedi. Çelik, şunları söyledi:

“Görüşmelerimiz sırasında içeride barış ve dostluk vardı. Sistem yeni bir sistem. Alışmamız gerekiyor. İlk defa 11 hizmet kolu bütün sorunları konuştu. 56 konuda mutabakat sağlandı.”

Bu haber toplam 3852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri