Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümetin savunma projesi uçurur!

27.05.2011 14:57
Dikkat! Savunma projeleri engellenebilir!

Önceki gün Ankara'nın projelerini açıklayan Başbakan Erdoğan’a destek, savunma projelerini yürütecek ekibe ise hayati uyarılar geldi.

Projeleri değerlendiren Savunma Ekonomisi Uzmanı Yakup Evirgen, projelere göre Ankara’nın savunma sanayinin merkezi olacağını belirterek,  “Bu çok geç ama doğru bir karardır” dedi.

Savunma endüstrimizin bel kemiğini oluşturan kurum ve kuruluşların Ankara’da olduğunu vurgulayan Evirgen, “Türkiye’nin merkezi olan Ankara’nın savunma sanayinin de merkezi olarak seçilmesi çok isabetli olmuştur.  Savunma sanayinde faaliyet gösteren TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN ve MKE gibi kuruluşlarımızın yanı sıra birçok özel yerli ve yabancı firma Ankara’da bulunmaktadır. Milli Savunma sanayi politikalarını belirleme ve uygulama görevi olan Savunma Sanayi Müsteşarlığı da Başkent Ankara’dadır.  Bu projeler için Ankara biçilmiş kaftandır. Ankara ekonomisi için hayati bir adım olan bu projeler, aynı zamanda ülke ekonomisinin lokomotifi olacaktır. Teknolojik ve ekonomik gelişmenin sürekliliğini sağlayacak çok önemli bir girişimdir. Savunma sanayimize katacağı güç kadar,  Ankara’nın sanayisini de uçuracaktır” diye konuştu.

UYDU-RADAR MERKEZİ NEDEN ÖNEMLİ?

Ankara’da proje kapsamında yeni bir uydu-radar merkezi kurulacağını da hatırlatan Evirgen, “Milli uydusu olmayan ülkelerin hemen her alanda başarılı olma şansı yoktur. Haberleşmeden, terörle mücadeleye kadar… Hatta dünyada etkinlik için milli uydulara ve bunların yönetildiği uydu yer istasyonlarına ihtiyacımız vardır. Unutulmamalıdır ki Dünya’da sözü geçen ülkeler arasında olmanın şartlarından biri de kendi uydularına sahip olmaktır. Bu açıdan milli uydulara sahip olmak için yapımına başlanacak olan uydu- radar merkezi hayati önem taşımaktadır” dedi.

PROJELER BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDECEK AMA…

Söz konusu projelerin hayata geçirilmelerini engellemek için içeride ve dışarıda bazı güçlerin aktif rol alarak çaba sarf edeceklerini vurgulayan Evirgen hayati uyarılarda bulundu. Evirgen, “Bugüne kadar ihtiyaç duyduğumuz askeri teçhizatımızı, özgün tasarım ve milli imkânlarla üretilmesi yerine, ‘biz yapamayız, ihtiyaç acil’ diyerek eskiden olduğu gibi hazır alıma yönlendirenler olabilir. Hatta günümüzde yaşanan örneklerde olduğu gibi yapılacak bu yatırımları mümkün olursa sonuçsuz bırakmak, en azından geciktirmek veya amaca uygun olmayacak şekilde gelişmesi için çaba harcayanlar mutlaka olacaktır” diye uyardı.

MANİPÜLASYONLARA KARŞI ÖNLEMLER ALINMALI

Projelerin hayata geçirilmesi için önemli bir hususa daha dikkat çeken Evirgen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ülkemizin sahip olduğu potansiyelleri harekete geçirilerek güçlü bir savunma endüstrisinin teşekkülü, ancak iyi belirlenmiş ve dirayetle uygulanacak milli savunma sanayi politikaları ile mümkün olacaktır. Bunun da olmazsa olmaz koşullarından biri Savunma Sanayi Müsteşarlığı mevcut zaaflarından arındırılmalı, her türlü manipülasyona karşı kapalı hale getirilmeli ve daha özerk bir yapıya kavuşturulmalıdır.”

 

Başak Medya Ajans 

Bu haber toplam 3944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri