Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümetten Bedelli Açıklaması

14.11.2011 20:04
Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı "Bülent Arınç" toplantı sonrası açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ''bedelli askerlik'' konusunun gündeme gelmediğini belirterek, ''bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacağını, bunda temel göstergenin Türk Silahlı Kuvvetlerin asker ihtiyacı olduğunu'' dile getirdi. Arınç, bu konudaki açıklamanın ise Başbakan RecepTayyip Erdoğantarafından açıklanacağını söyledi

Merkez Bankası yıl içindeki ikinci sunumu yapıldı..

Gündemimizin ana maddelerinden biri de Van depremi ve sonrasında yaşananlardı. Depremler ciddi can ve mal kaybına neden oldu. Başından beri 644 kişi depremde hayatını kaybetti 250 kişi enkazdan yaralı olarak kurtarıldı. Çok sayıda yaralı var.

Dağıtılan çadır adedi 19 Ağustos depreminde dağıtılan çadırların toplamından bir kaç kat daha fazla.. Van'da 71 bin 390 çadır dağıtıldı.

Van'da ki depremler sonrası malül kalan ve ölen sigorta hak sahiplerinin yakınlarına maaş bağlanması gündeme getirilmiştir.

Başbakan'ımız yarınki Ak Parti grup toplantısında ayrıntılı açıklamalar da yapacaktır.

BEDELLİ GÜNDEME GELMEDİ

Bugünkü gündemimizde bedelli askerlik yoktu. Bu konuda beklentileri yükseltmek anlamsız. Bu konuda bir düzenleme yapılacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Genelkurmay Başkanlığı'nın asker ihtiyacı dikkate alacaktır. Bu konu ne olur bir kez daha bize sorularak dikkatleri farklı noktalara çevirmeyelim. Bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacak. Bu konuyu bizzat Başbakan'ımız açıklayacaktır.

DEPREMZEDELERİN GÜNEY İLLERE NAKLİ

Elbette coğrafi şartlar havaların daha da soğumasına neden oluyor. Halkımızın soğuktan daha fazla zarar göreceğini biliyoruz. Buna karşılık kalıcı konutların devreye sokulması, TOKİ'nin bitmeye yakın konutlara depremde zarar görenlerin biran önce yerleştirilmesi planlanmaktadır.

SURİYE'DEKİ SON DURUM

Sanıyorum bu konuda Dışişleri Bakanımız bu konuda açıklamalar yaptı. Benim söyleyeceğim 12 Kasım akşamı Suriye'de bizim mekanlarımıza saldırı düzenlenmiştir. Buralar bir ülkenin egemenliğiyle ilgili mekanlardır. Buraların güvenliği Suriye'ye verilmiştir. Hem nota verilmiş hem de anlayabilecekleri dilden bir açıklama yapılmıştır. Arap Birliği'nin aldığı kararı meşru buluyoruz.

Medya aracılığıyla yapılan bir özür var. Bunun resmi olarak da yapılması bekleniyor. Suriye'de adeta bir devlet terörü boyutundaki baskıları yakından takip ediliyor.

Eğer resmi kanallarda özür gelmezse bu soruyu tekrar sorun o zaman ne yapacağımızı görürsünüz.

VAN DEPREMİNDE ÖLEN GAZETECİLER

Gazeteciler zor şartlarda görev yapıyorlardı. Görevleri sırasında hayatlarını kaybettikleri için şehit olarak görüyorum. Yıpranma payıyla ilgili konular teknik olarak incelenip karar verilmeli.

Yaşanan son gelişmeler sonrası Başbakanımızın Suriye'den gelen mültecileri ziyaret edeceği tarih belli değil.

Başbakanımızın depremden sonra dikkat çektiği ilk konu depreme dayanıklı konutların inşaasıdır.
 

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri