Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HÜR ADAM’ın basın tanıtımı yapıldı

29.12.2010 17:31
İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatının anlatıldığı ''Hür Adam-Bediüzzaman Said Nursi'' filminin basın gösterimi yapıldı

Yönetmen Mehmet Tanrısever, filme, 20 yıl önce çektiği Minyeli Abdullah filminde başrol oyuncusu olan CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'i de davet edeceğini söyledi.

Hür Adam-Bediüzzaman Said Nursi filminin basın gösterimi Cevahir Megaplex Sinemaları'nda yapıldı. Film başlamadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan yönetmen Mehmet Tanrısever, “Neden Said Nursi?” sorusuna Said Nursi'nin Türk toplumundan isyancı olarak bilindiğini, bu yanlışın düzeltilmesi adına bu çalışmayı yaptığını aktardı. Said Nursi’yi 30 senedir bildiğini, kitaplarını ve tarihçesini okuduğunu belirten Tanrısever, bu nedenle Said Nursi’yi tercih ettiğini söyledi. Said Nursi’nin misyonunu bütün Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istediğine değinen Tanrısever, hümanist, gerçekçi, sevgi dolu ve merhametli birini tanıtmanın kendisi için büyük şeref olduğunu aktardı.

Çekimlerin 15 ay sürdüğünü, filmde 1000'den fazla kostüm ve 2 bin 500 objenin kullanıldığını anlatan Tanrısever, müziklerin Prag'da, ses işlemlerinin ise İngiltere'de yapıldığını söyledi.

Filmin Kürt- Türk kardeşliğini anlattığına dikkat çeken Mehmet Tanrısever, “Bu zamanda açılımlarda önemli olan bu kardeşlik. Filmi izleyenler de bunun ne kadar önemli olduğunu görecekler.” dedi. Filmin devamının çekilip çekilmeyeceği de sorulan Tanrısever, 20 yıl önce ''Minyeli Abdullah''ı 6-7 seri halinde çektiklerini hatırlatarak, bu filmin de devamının gelebileceğini söyledi.

FİLME BERHAN ŞİMŞEK DE DAVET EDİLECEK

Tanrısever, bir basın mensubunun ''Minyeli Abdullah'' filminin başrol oyuncusu olan Berhan Şimşek'in CHP'nin İstanbul İl Başkanı olduğunu hatırlatarak, kendisini filme davet edip etmeyeceğini sorması üzerine, ''Evet, davet edeceğim. Geçenlerde telefon ile görüşmek istedim, meşguldü herhalde. Berhan bey benim dostumdur. 20 yıldır bizim dostluğumuz devam ediyor.'' diye konuştu.

Filmin başrol oyuncusu Mürşid Ağa Baş ise, film çekimlerinde çok zorlandığını, Said Nursi’nin videolarını, fotoğraflarını çok aradığını söyledi. Said Nursi’nin rolü için bunların önemli olduğuna dikkat çeken Baş, sadece bir ses kaydı bulduğunu, fakat çok fazla bir şey elde edemediğini aktardı. Daha çok tanıyanların anlatımıyla role büründüğünü ifade eden Baş, filmin ardından Said Nursi’yi tanımadığını aktardı. Said Nursi’yi sadece Şeyh Said’den ayırt edebilidiğini söyleyen Baş, “Bir çok insan ayırt edemiyor. Burada bir yanlışlık var. En azından bu farkı bile göstermek bir başarıdır. Bu filmin çıkması ve insanların bilgi sahibi olması önemlidir. Tanıdıkça biraz daha farklı görmeye başlıyorsunuz.”

‘ROL İÇİN AZ YEMEK YEDİM, SABAHA KADAR NAMAZ KILDIM’

Filmin başrol oyuncusu Mürşid Ağa Baş, Said Nursi’nin az yediğini öğrendikten sonra yememeye başladığını söyledi. Elimden geldiğince Said Nursi’nin yaşadıklarını hissetmeye çalıştığını ifade eden Baş sözlerini şöyle tamamladı: “Sabaha kadar namaz kılarmış, bunu da yaptım. Sabaha kadar oturdum namaz kıldım.”

Bu haber toplam 2718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri