Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

21. Yüzyıl Türkiye'sinde Hurafeler

23.03.2009 03:33
Diyanet, Türk halkının hurafelere fazlasıyla inandığını açıkladı. Gazetelerdeki falların da batıl inançlara yol açtığı vurgulandı

Diyanet İşleri Başkanlığı, il müftülükleri aracılığıyla Türkiye'de yaygın olan hurafelerin tespitine yönelik bir çalışma yaparak, "21. Yüzyıl Türkiye'sinde Hurafeler" adlı kitapçık haline getirdi.

Diyanet'e göre;
"bilhassa basındaki fal köşeleri, televizyonda sunulan medyumların programları, batıl inanç ve hurafelerin devamına vesile oluyor." İşte Türkiye'nin hurafe haritası:

Aile: Çocuğun acısının azaltılacağına inanılarak sünnet anında, annesi ve diğer hanımlar tarafından oklava çevirmek, yeni doğan çocuğun dindar olması için göbeği kesilerek cami avlusuna bırakmak.

Uğur-uğursuzluk: Yeni gelinin kucağına erkek çocuk verilince çocuğun erkek olacağına inanmak. Ele sabun, makas, bıçak, iğne ve soğan vermenin uğursuzluğuna inanmak.

Cenaze: Ölen kişi gelir diye cenaze evini sürekli ışıklandırmak. Cenaze olduğunda dolu olan su kaplarının boşaltılarak, cenaze kaldırıldıktan sonra onları tekrar doldurmak.

Misafir: Misafirin arkasından kovayla su dökmek.

Adak: Tekke ve türbelerde kurban kesmek, helva dağıtmak, yüz sürmek, bez bağlamak.

Baht açılması: Baht açılması için ezan okuyana mendil veya eşarp sallatmak, asma kilit açtırmak.

Şifa: Hastanın başı üzerinde tuz gezdirmek, köz söndürmek, kurşun döktürmek, türbeden getirilen topraktan hastalara yedirmek veya suya karıştırarak içirmek, başı ağrıyan kimsenin evinden getirdiği süpürgeyle camiyi süpürürse başının ağrısının geçeceğine inanmak.

Türbe-yatır: Dileğin kabulü için ağaçlara bez-çaput bağlamak, türbelere adakta bulunmak, türbe ziyaretlerinden şifa beklemek, dilek taşlarına taş yapıştırmak. Türbelerde kurban ve horoz adayıp kesmek, çocuğu olmayanları şeyhe ve türbeye götürmek, muska yazdırmak.

Hıdrellez: Hıdrellez günü sahile gidilerek kuma veya toprağa, ev, araba veya kadın resimleri çizilerek böylece çizilen bu resimler sayesinde ileride onlara sahip olunacağına inanmak. Hıdrellez günü kadınların iş yapmasını kötüye yorumlamak, yeşil ot koparmanın uğursuzluk getireceğine, bundan dolayı tarlada çalışmanın uygun olmayacağına inanmak
Bu haber toplam 4560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri