Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet, Amerika Baskısını Durdurdu

28.03.2012 19:54
ABD’de yayın yapan tek günlük Türk gazetesi Hürriyet USA, yayın hayatına veda etti.

Gazetenin kurucusu Doğan Uluç tarafından yapılan açıklamayla ‘Amerika’da Türk’ün Gözü, Kulağı ve Sesi’ sloganıyla yayınlarına 31 yıldır devam eden gazetenin yayınlarını durdurduğu bildirildi.

Türk Amerikan toplumuna ait önemli bir değer ve bir kilometre taşı olan Hürriyet USA gazetesinin yayınlarına son vereceği haberi, toplumun her kesiminde derin üzüntüye neden oldu.

İşte Doğan Uluç’un veda yazısı:

Geriye dönüp bakıyorum, 1981'den 2012'ye 31 yıl geçmiş. Bu tarih Türk basınında bir ilki vurguluyor. 1981 yılında New York ve Washington'da Hürriyet'in düzenlediği Cumhuriyet Bayramı balolarında salonlar dolusu kalabalık, özel baskısıyla Yeni Dünya'daki Türklere yılın 365 günü haber hizmeti veren Hürriyet'e alkış tuttu.

Hürriyet'in Frankfurt tesislerinde basılan Amerika özel baskısı, her gün uçakla New York'a taşındı. Aradan 23 yıl geçti. Hürriyet, ‘Amerika'da Türk'ün Gözü, Kulağı ve Sesi' sloganıyla 2004'te New York'ta basılmaya başlandı. Cumhuriyet Bayramı baskısına ‘Merhaba Yeni Dünya' diye başlık attık.

***

1981'den 2012'ye geçen dönemde yazılı, görüntülü ve elektronik basın benzeri görülmemiş bir değişim sürecine girdi. Daktilo yerini telekse terk etti, ardından telefoto, bilgisayar, anında yazı-resim, telsiz haberleşmesi yapabilen cep telefonları iletişim piyasasına girdi. Dünyada olup bitenleri bir kaç tuşa basarak bilgisayar ekranlarına taşımak mümkün oldu.

Bu süreçte koşullar değişti. Habere ulaşma giderek ucuzlaşırken ABD'de yaşayan Türklere gazete servisi masrafları sürekli arttı. Elektronik basın, yazılı basına rakip oldu. İletişim teknolojisi yakalanamaz hıza ulaştı. Gelişimin baş döndürücü temposundan biz de payımızı aldık. Neticede 30 yılın sonunda Hürriyet'in Amerika baskısını durdurma kararını aldık. Bugün itibariyle yayınımıza son veriyoruz.

***

Okurlarımızla hep iyi ilişkiler kurduk. Okurlarımız doktor, avukat, seyahat acentesini Hürriyet'te buldu. Çevrelerinde olup bitenleri bize aktararak gönüllü muhabirliğimizi yaptılar. Pek çok haberimizin kaynağı okurlarımız oldu.

Amerikalı Türkler için de zor bir ayrılık olacak 30 yıldan sonra. Sekiz yıl önce ‘Merhaba Yeni Dünya' çağrımızı şimdi ‘Elveda Yeni Dünya' diye değiştirirken boğazım düğümleniyor. Daha fazla yazmak içimden gelmiyor.

Veda mektubu yazmak çok zor.

Hoşça kalın.

Doğan ULUÇ

Bu haber toplam 3192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri